Acum este Mar, 30-Apr-2024 18:34

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 10 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: date intre 2 sisteme
MesajScris: Mar, 12-Sep-2006 09:44 
Neconectat

Membru din: Joi, 26-Ian-2006 10:16
Mesaje: 61
Salut!
Am si eu niste nelamuriri si niste mici intrebari, daca se poate.
Am un client care are in momentul de fata 2 sisteme de contabilitate : X (mai mare) si Y.
Sistemul X trebuie sa devina SAP in viitorul apropiat si va fi eliminat. In mom de fata aceste 2 sisteme impart pe un server Oracle o baza de date in care isi scriu date in urma diferitelor operatii. Clientul vrea ca aceeasi chestiune sa se intample si din SAP. Eu am zis ca ar fi 3 solutii :
1. export Y txt -> import SAP -> exp SAP txt -> imp Y. Asta mi se parea cea mai simpla solutie, dar clientul nu prea o accepta... (motivele nu le stiu).
2. ma gandeam ca la nivelul serverului Oracle unde va fi instalat SAP'ul (sper sa fie Oracle pana la urma :) ) sa creez o baza de date similara cu cea de pe serverul unde este Y si sa existe un job care sa faca la intervale de timp update'ul intre cele 2 DB de pe cele 2 servere.
Tot aici cred ca ar mai fi o alta optiune(nu am experimentat niciodata) - sa creez direct din SAP un RFC catre baza de date de pe serverul Oracle unde este Y. Se poate?
3. aici chiar am doar o vaga idee dar intreb totusi - sa rezolv problema cu ajutorul Idoc'urilor. E cineva expert in Idoc sa'mi spuna daca se poate si cum se poate?

Cam care ar fi cea mai buna solutie? Daca mai exista altele sunt deschis la sugestii....

Multumesc anticipat,
Cata


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar, 12-Sep-2006 09:50 
Neconectat

Membru din: Joi, 26-Ian-2006 10:16
Mesaje: 61
Am uitat sa precizez 2 chestii :
- volumul de date este destul de mare
- vor fi mai multe operatiuni de update intre SAP si Y in decursul unei zi

Merci,
Cata


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar, 12-Sep-2006 10:58 
Neconectat
Site Admin

Membru din: Lun, 19-Mai-2003 12:03
Mesaje: 324
Locaţie: Bucuresti
Ar fi posibil ca Y sa foloseasca baza de date a SAP-ului ? Teoretic e posibil, dar accepta clientul ? Plus, trebuie sa nu aiba tabele cu acelasi nume ca in SAP... Ce versiune de kernel va avea SAP ?


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar, 12-Sep-2006 11:08 
Neconectat

Membru din: Joi, 26-Ian-2006 10:16
Mesaje: 61
Costin Albu scrie:
Ar fi posibil ca Y sa foloseasca baza de date a SAP-ului ? Teoretic e posibil, dar accepta clientul ? Plus, trebuie sa nu aiba tabele cu acelasi nume ca in SAP...


Adica in loc sa fac RFC din SAP spre server Y sa fie ceva invers? Dinspre Y inspre SAP? (Sau nu am inteles bine?)
Daca am inteles bine....Nu prea cred pt ca asta ar insemna in primul rand chemarea programatorilor produsului Y.. si nu cred ca ar fi de acord.

Costin Albu scrie:
Ce versiune de kernel va avea SAP ?

Din pacate nu stiu inca nici ce vrsiune de SAP o sa puna :(.
Presupun.. adica e inspre 80-90% ca va fi 4.7. De asta intrebam mai mult "din timp" pentru ca as putea sa le impun de exemplu instalarea pe Oracle daca e cazul. Dar nu e nimic sigur si de asta caut mai multe solutii.

Merci,
Cata


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar, 12-Sep-2006 11:14 
Neconectat
Site Admin

Membru din: Lun, 19-Mai-2003 12:03
Mesaje: 324
Locaţie: Bucuresti
Cea mai eleganta/eficienta solutie ar fi asta:

Tabelele din Y create in baza de date SAP cu tot cu definitie in ABAP Dictionary.

Ai putea scrie direct SELECT * FROM TABELA_Y_NR1.

Daca ai 4.7 (cred!) atunci ai putea sa faci din SAP conexiune la alta baza de data si sa accesezi datele cu Native SQL


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar, 12-Sep-2006 11:22 
Neconectat

Membru din: Joi, 26-Ian-2006 10:16
Mesaje: 61
Costin Albu scrie:
Cea mai eleganta/eficienta solutie ar fi asta:
Tabelele din Y create in baza de date SAP cu tot cu definitie in ABAP Dictionary.
Ai putea scrie direct SELECT * FROM TABELA_Y_NR1.
Daca ai 4.7 (cred!) atunci ai putea sa faci din SAP conexiune la alta baza de data si sa accesezi datele cu Native SQL


Ok. Asta ar insemna : o baza de date (cea existenta deja) pe serverul Y, o baza de date similara (cu tot cu data dictionary...) pe serverul SAP si o conexiune de pe serverul SAP pe serverul Y si intretinerea DB'ului prin Native SQL concomitent cu intretinerea bazei de date de pe serverul SAP.
Asa? Sau inteleg prostii? :)

Merci,
Cata


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar, 12-Sep-2006 11:30 
Neconectat
Site Admin

Membru din: Lun, 19-Mai-2003 12:03
Mesaje: 324
Locaţie: Bucuresti
Nu, nu am explicat bine. Revin.

Solutia 1)
Tabelele din Y create in baza de date SAP cu tot cu definitie in ABAP Dictionary.

Ai putea scrie direct SELECT * FROM TABELA_Y_NR1.

Asadar va exista o singura baza de data folosita de SAP si Y simultan.

Solutia 2)
Daca ai 4.7 (cred!) atunci ai putea sa faci din SAP conexiune la alta baza de data si sa accesezi datele cu Native SQL. Nu va exista definitia tabelelor din Y in ABAP dictionary si vor exista 2 baze de date(1 pt SAP, 1 pt Y).


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar, 12-Sep-2006 11:51 
Neconectat

Membru din: Joi, 26-Ian-2006 10:16
Mesaje: 61
Costin Albu scrie:
Solutia 1) Tabelele din Y create in baza de date SAP cu tot cu definitie in ABAP Dictionary.
Ai putea scrie direct SELECT * FROM TABELA_Y_NR1.
Asadar va exista o singura baza de data folosita de SAP si Y simultan.

Asta ar insemna ca sistemul Y sa poata sa scrie pe un alt server. :roll: Ceea ce s'ar putea sa iasa din discutie... dar oricum e o idee.
Costin Albu scrie:
Solutia 2) Daca ai 4.7 (cred!) atunci ai putea sa faci din SAP conexiune la alta baza de data si sa accesezi datele cu Native SQL. Nu va exista definitia tabelelor din Y in ABAP dictionary si vor exista 2 baze de date(1 pt SAP, 1 pt Y).

Nu inteleg de ce zici ca vor exista 2 baze de date (1 pt SAP si 1 pt Y). Nu pot ca din SAP cu Native SQL sa scriu/citesc direct in/din baza de date Y pe un alt server?


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar, 12-Sep-2006 12:20 
Neconectat
Site Admin

Membru din: Lun, 19-Mai-2003 12:03
Mesaje: 324
Locaţie: Bucuresti
Citat:
Nu pot ca din SAP cu Native SQL sa scriu/citesc direct in/din baza de date Y pe un alt server?


Ba da, asta vroiam sa spun, ca se poate.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar, 12-Sep-2006 13:18 
Neconectat

Membru din: Joi, 26-Ian-2006 10:16
Mesaje: 61
Ok. Deci declar castigatoare solutia nr 2, partea a doua. :D
Merci mult pt raspunsuri si pt promptitudine.

Cata


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 10 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica ataşamente în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
POWERED_BY
Translation/Traducere: phpBB România