Acum este Mie, 22-Mai-2024 01:35

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 8 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Concept OOP pentru o "Z*database"
MesajScris: Joi, 22-Feb-2007 21:50 
Neconectat

Membru din: Joi, 13-Oct-2005 13:33
Mesaje: 21
Locaţie: Galati, Romania
Salut,
Am de dezvoltat o aplicatie de sine statatoare care in principiu gestioneaza 6-7 "entitati" si relatiile dintre ele. Practic e o baza de date cu 14 tabele peste care trebuie construita aplicatia cu ecrane de inserare, modificare si stergere ..etc

Sunt foarte interesat sa folosesc un concept obiectual din multe motive usor de intuit, dar, cum cunostintele mele in domeniul asta sunt doar teoretice ma intrebam daca nu s-a lovit si altcineva de problema asta inaintea mea.
Ca linii generale ma gandeam sa creez o clasa pentru fiecare tabela care sa aiba metodele insert/update/delete (care sa contina si logica necesara pt mecanismul de lock, database update) si o alta clasa care sa gestioneze relatiile intre entitati.

Sunt deschis la orice sugestie si mai ales la orice exemplu concret de implementare obiectuala in ABAP care sa implice operatii pe baza de date.
Sper ca am fost destul de explicit pt. inceput dar daca e cazul pot reveni cu date mai concrete.

Mentionez ca versiunea de SAP e 4.6C si de GUI e 6.40


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin, 23-Feb-2007 11:10 
Neconectat
Site Admin

Membru din: Lun, 19-Mai-2003 12:03
Mesaje: 324
Locaţie: Bucuresti
Daca cunostintele tale despre OOP sunt doar la nivel "teoretic" atunci e mai bine sa faci programul procedural. Programarea OO nu imbunatateste neaparat calitatea programului.

Desigur, daca e un proiect in care ai timp sa incerci (sa te joci), atunci da, experimenteaza.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin, 23-Feb-2007 15:45 
Neconectat

Membru din: Joi, 13-Oct-2005 13:33
Mesaje: 21
Locaţie: Galati, Romania
timp nu prea este insa pe de alta parte ma gandesc ca o data inceput procedural , cu greu il mai modifici.
Obiectual am lucrat insa nu in ABAP.De aici si nevoia de a "vedea" un exemplu concret.Oricum voi aprecia orice material concret legat de subiectul asta indiferent de directia pe care o voi urma.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar, 27-Feb-2007 14:31 
Neconectat

Membru din: Joi, 26-Ian-2006 10:16
Mesaje: 61
dorub scrie:
.Oricum voi aprecia orice material concret legat de subiectul asta indiferent de directia pe care o voi urma.


Uite ai aici 2 exemple:
http://www.oficialconsult.ro/poll/Examples/

Unul e tot iar la al doilea ti'am pus doar definitia si implementarea clasei.
Sunt bazate pe un ALV care face insert/update/delete pe o tabela. Din pacate e numai 1 tabela si nu 14 cat iti trebuie tie, dar e un inceput :).

Daca mai ai nevoie de ajutor "striga".


Cata


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie, 28-Feb-2007 23:17 
Neconectat

Membru din: Joi, 13-Oct-2005 13:33
Mesaje: 21
Locaţie: Galati, Romania
merci Cata, am trecut fugitiv prin materialul indicat de tine si cred ca o sa-mi ajute mult.
Tot ALV Grid-uri editabile ma gandeam sa folosesc si eu doar ca mai multe si care sa afiseze datele selectate dintr-un Tree.

Inca sunt la faza de proiectare dar cat de curand am sa incep lucrul efectiv si voi reveni cu intrebari pe masura ce apar.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi, 01-Mar-2007 11:18 
Neconectat

Membru din: Joi, 26-Ian-2006 10:16
Mesaje: 61
dorub scrie:
Tot ALV Grid-uri editabile ma gandeam sa folosesc si eu doar ca mai multe si care sa afiseze datele selectate dintr-un Tree.


Am uitat sa iti zic data trecuta, poti urmari f bine si clasele si functiile din function group'ul SE16N.
Ai acolo multe chestii interesante :).

Succes!
Cata


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin, 02-Mar-2007 13:55 
Neconectat

Membru din: Lun, 02-Oct-2006 17:14
Mesaje: 11
Locaţie: timisoara
hello
nu stiu daca ajuta dar parerea mea e ca poti face pur si simplu niste FORM-uri de stergere ,adaugare etc care sa fie generale si care sa primeasca ca parametru de ex nr liniei ce se doreste a fii stearsa si tabela din care se doreste a fii stearsa.Astfel poti refolosi codul si nu trebuie decat sa apelezi form-urile alea cu alti parametri.
de ex

FORM xxx using linia_ce_se_doreste_a_fii_stearsa
changing tabela.

byeee

_________________
BZZzzzz


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar, 13-Mar-2007 21:12 
Neconectat

Membru din: Joi, 13-Oct-2005 13:33
Mesaje: 21
Locaţie: Galati, Romania
Pentru cine intereseaza subiectul, intre timp am gasit si o alta abordare, OOP & Design Patterns.
Cartea este Design Patterns in Object-oriented ABAP de Igor Barbaric( http://www.sap-press.com/product.cfm?account=&product=H1915).Tot aici se gaseste si codul care cu putina modificare pt 4.6.C merge.

Alte link ajutator :https://www.sdn.sap.com/irj/sdn/weblogs?blog=/pub/wlg/1306


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 8 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica ataşamente în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
POWERED_BY
Translation/Traducere: phpBB România