Acum este Joi, 28-Mar-2024 11:29

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: BAPI_ACC_DOCUMENT_POST - reversal
MesajScris: Joi, 17-Iul-2008 14:36 
Neconectat

Membru din: Joi, 26-Ian-2006 10:16
Mesaje: 61
Salut!

Am si o mica problema.
Creez dintr-un sistem extern documente in FI folosind BAPI_ACC_DOCUMENT_POST.
Pentru asta imi trebuie 2 campuri in header:
obj_type = 'ZSAF'.
bus_act = 'RFBU'.

Obiectul ZSAF este creat de mine in TTYP.
Problema apare la stronarea acestor documente. Daca se incearca varianta standard - da mesaj ca acest document nu este de FI... ceea ce este corect - stiam de mult ca ar trebui sa mearga tot cu BAPI stornat. Am incercat cu BAPI_ACC_DOCUMENT_REV_POST numai ca si aceasta functie imi da tot o eroare f ciudata: "E RW 630 Reversal in component General Ledger not possible".
Eroarea asta este data la un moment dat de functia: G_RWIN_REVERSE_PRECHECK chemata dinamic la un moment dat... si nu reusesc de loc sa trec de ea.

Am mai incercat diferite combinatii de Obj_type si bus_act - toate imi dau eroare. 'BKPF', IBKPF si BKPFF - cele de care este scris peste tot ca ar trebui sa mearga - imi dau eroare cum ca ar fi interne si nu ma lasa sa postez....

PS: Mai mentionez ca nota OSS: 561175 nu se aplica la mine, daca o aplic si nu copletez acele campuri e ok - se poate storna si cu trx standard - dar eu am nevoie de acele campuri :)...

Daca are cineva o idee ceva - please help...

Merci,
Cata


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 24-Iul-2008 15:06 
Neconectat

Membru din: Joi, 26-Ian-2006 10:16
Mesaje: 61
Salut!

Uite, daca se mai loveste cineva de problema asta - si raspunsul oficial de la SAP.
Il las asa cum e, fara traducere, poate cineva intelege mai mult decat am inteles eu :).

"Dear Customer,
BAPI_ACC_DOCUMENT_REV_POST does not create a new document. This BAPI sends to the participating components a reference number which the components reverse by using the line items of that component with the same reference number.
If this reversal fails in this BAPI there are two options:
- analyse cause and change settings as mentioned in note 309208
- post also the complete reversal document (for example with
BAPI_ACC_DOCUMENT_POST)"

Nu va uitati pe nota mentionata - 309208, pt ca nu are nici o legatura cu subiectul :).
In schimb, se pare ca singura solutie ar fi cea cu crearea unui nou document tot cu BAPI_ACC_DOCUMENT_POST cu sumele inversate si atunci clientul va avea soldul 0...

Cata


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 24-Iul-2008 17:18 
Neconectat
Site Admin

Membru din: Lun, 19-Mai-2003 12:03
Mesaje: 324
Locaţie: Bucuresti
Mie mi se pare destul de clar: BAPI_ACC_DOCUMENT_REV_POST nu face nimic, doar trimite catre aplicatia originala mesaj "Storneaza doc...". Nu-mi e clar insa de ce nu merge daca marchezi documentul original ca "standard".

Daca faci stornarea cu BAPI_ACC_DOCUMENT_POST se modifica si documentul original (adica sa apara "Stornat cu..") sau doar faci postarea cu minus ?


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 25-Iul-2008 10:04 
Neconectat

Membru din: Joi, 26-Ian-2006 10:16
Mesaje: 61
Costin Albu scrie:
Mie mi se pare destul de clar: BAPI_ACC_DOCUMENT_REV_POST nu face nimic, doar trimite catre aplicatia originala mesaj "Storneaza doc...".


Corect... dar nu il storneaza :).

Costin Albu scrie:
Nu-mi e clar insa de ce nu merge daca marchezi documentul original ca "standard".


Daca marchez doc original ca si standard - adica ii scot cele 4 campuri printre care AWKEY si AWTYP - atunci merge stornat. Dar nu imi mai foloseste mie la nimic daca nu are cele 2 campuri completate. Le folosesc in f multe locuri dupa postare si ar fi mai dificil sa le las necompletate si sa fac 1 sau mai multe tabele de mapare Z, cand standardul imi ofera direct campurile in BKPF. E si vorba de un volum foarte, foarte mare de date...

Costin Albu scrie:
Daca faci stornarea cu BAPI_ACC_DOCUMENT_POST se modifica si documentul original (adica sa apara "Stornat cu..") sau doar faci postarea cu minus ?


Inca nu am incercat. Dar cred ca e vorba doar de postare cu minus. O sa fac teste zilele astea si iti zic daca e ceva diferit.

Merci,
Cata


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 09-Sep-2008 10:23 
Neconectat

Membru din: Joi, 26-Ian-2006 10:16
Mesaje: 61
Ca sa nu las subiectul deschis :).

Am rezolvat problema copiind in Z mai multe functii.
Pana la urma BAPI_ACC_DOCUMENT_REV_POST merge f bine daca o faci ZBAPI_ACC_DOCUMENT_REV_POST si in acelasi timp mai faci si un ZAC_DOCUMENT_POST, ZAC_DOCUMENT_REVERSE si ZG_RWIN_REVERSE_PRECHECK.

Si asa functioneaza de minune :).

Succes!
Cata


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica ataşamente în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
POWERED_BY
Translation/Traducere: phpBB România