Acum este Mie, 01-Mai-2024 00:10

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Camp parola
MesajScris: Mie, 17-Mar-2004 10:16 
Neconectat

Membru din: Lun, 20-Oct-2003 08:41
Mesaje: 84
Locaţie: Bucuresti
Intr-un dialog standard de introducere de valori de catre utilizator (POPUP_GET_VALUES_DB_CHECKED) vreau sa formatez unul dintre edit-box-urile afisate ca si camp de parola, adica textul pe care utilizatorul il va tasta in acest edit sa fie mascat de astericsi.
E posibil acest lucru?

_________________
Bogdan CIOC


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Camp parola
MesajScris: Mie, 17-Mar-2004 17:10 
Neconectat
Site Admin

Membru din: Lun, 19-Mai-2003 12:03
Mesaje: 324
Locaţie: Bucuresti
Ai doua posibilitati:
  1. fie copiezi tranzactia standard si o modifici tu astfel incat sa ii pui atributul SCREEN-INVISIBLE = '1'

    sau
  2. creezi tu un ecran propriu care sa aiba functionalitatea lui POPUP_GET_VALUES_DB_CHECKED si pui acolo SCREEN-INVISIBLE = '1'. In cazul in care campurile ce le ceri sunt statice, cred ca a doua varianta este mai simpla.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi, 18-Mar-2004 10:38 
Neconectat

Membru din: Lun, 20-Oct-2003 08:41
Mesaje: 84
Locaţie: Bucuresti
Nu, Costin.

Nici una din solutiile prezentate de tine nu e viabila in situatia mea concreta. Acest POPUP_GET_VALUES_DB_CHECKED este folosit deja in modificarea unei tranzactii standard, nu modificare "hard" insa, ci prin cateva user-exit-uri. Iti dai seama ca sunt supus deja unei libertati de miscare restranse din cauza asta.

De ce am retineri in a face in aceste user-exit-uri modificari mai consistente?
Adica de exemplu as putea defini un screen pe care sa il apelez din unul din aceste user-exituri --- mi se pare exagerat atunci cand una din grijile mele majore este de a pastra standardul cat mai neschimbat cu putinta.
Altfel, as putea modifica tranzactia standard de care vorbim, sa o fac sa se comporte dupa bunul meu plac --- in care context tot efortul meu de acum (eser-exit) si-ar pierde consistenta si coerenta, si in plus sunt convins ca asta nu e o solutie niciodata, ca exista intotdeauna solutii mai bune, trebuie doar sa cauti.

Punand in balanta argumentele pro si contra, as opta oricand bucuros sa il las pe utilizator sa isi introduca aceasta parola (alta decat cea de login) in clar, fara sa fie mascata - eventualele abuzuri sunt usor de depistat si pot fi controlate organizational.

Multumesc,

_________________
Bogdan CIOC


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin, 26-Mar-2004 10:14 
Neconectat

Membru din: Lun, 20-Oct-2003 08:41
Mesaje: 84
Locaţie: Bucuresti
Pana la urma solutia a fost combinata.
Adica, am creat un function module care contine functionalitatea asemanatoare cu POPUP_GET_VALUES_DB_CHECKED (de fapt am mai simplificat un pic problema, creand o copie personalizata a POPUP_TO_GET_ONE_VALUE) care contine toata functionalitatea de care am nevoie.

In PBO ecranului 100 apelat in acest function module, am adaugat liniile urmatoare.

LOOP AT SCREEN.
IF SCREEN-NAME EQ nume_edit_parola.
SCREEN-ACTIVE = 1.
SCREEN-INPUT = 1.
SCREEN-OUTPUT = 1.
SCREEN-INVISIBLE = 1.
MODIFY SCREEN.
ENDIF.
ENDLOOP.

Multumesc pentru sugestii, au fost foarte utile.
Apeland in user-exit un function-module (transportabi), nu mai am nici o problema "conceptuala", ca sa spun asa.

_________________
Bogdan CIOC


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica ataşamente în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
POWERED_BY
Translation/Traducere: phpBB România