Acum este Lun, 06-Mai-2024 16:06

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 20 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Vreau sa invat SAP at home ;)
MesajScris: Vin, 03-Oct-2003 17:16 
Salut, :?
Vreau sa invat ABAP, SAP whatsoever in timpul meu liber. Unde gasesc softul propriu-zis? Exista o versiune trial?
Chiar sunt curios cum ati ajuns voi consultanti? Pentru ca toata lumea cere experienta pe SAP, dar niciunde nu se invata asa ceva!
Tricky....

Multumesc


Sus
  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Cum se invata SAP ...
MesajScris: Sâm, 04-Oct-2003 22:48 
Neconectat
Site Admin

Membru din: Lun, 19-Mai-2003 12:03
Mesaje: 324
Locaţie: Bucuresti
Exista o versiune de SAP pentru invatat care se numeste MiniSAP , dar realmente nu ajuta prea mult, pentru ca sunt scoase majoritatea chestiilor importante. Nu stiu exact cum se comanda, exista de ex. o pagina unde se poate reactualiza licenta http://www.sap.com/minisap.

Majoritatea consultantilor au invatat SAP la locul de munca, mergand la diverse cursuri prin grija angajatorului. Oricum SAP nu se invata asa in general, ci consultantii sunt specializati pe module: FI, CO, MM, SD. ABAP, Basis s.a.m.d. Exista si anunturi care nu necesita experienta, dar trebuie cautate :wink:


Ultima oară modificat de Costin Albu pe Joi, 16-Oct-2003 16:28, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Cum se invata SAP ...
MesajScris: Mar, 07-Oct-2003 12:38 
Neconectat

Membru din: Joi, 17-Iul-2003 13:49
Mesaje: 62
Locaţie: romania
Costin Albu scrie:
Majoritatea consultantilor au invatat SAP la locul de munca, mergand la diverse cursuri prin grija angajatorului.


nu stiu de ce, dar mi s-a starnit un zambet amar cand am citit chestia asta..

ce pot sa zic eu la faza cu invatatu de sap. uite eu am gasit pe undeva pe net o carte pe care-am dat-o jos..abap in 21 de zile sau asa ceva..eh, si din ce am vazut eu pe acolo, cartea asta are si un cd care face un enviroment sap, ca sa poti sa testezi programelele pe care le faci...
asa. cd-ul ala nu l-am gasit si probabil n-ai cum sa-l gasesti decat cu bani... dar am retinut ideea ca se poate face un fel de mediu basis, ca sa poti rula un program abap fara r/3.

eu am ajuns la concluzia ca iti ajunge help-ul de la sap ca sa inveti, dar trebuie sa ai in fatza un client de test. altfel nu se poate...

cat despre calificare...si pe net am vazut ca mai toti care sunt consultanti au plecat de la a fi end-useri si au urcat in organizatie... eu, unul, la fel am facut. (desi nu ma consider consultant, nu inca)

cat priveste anunturile care nu cer experienta..eu nu le-am gasit nici pe alea care cer experienta, asa ca m-ati facut curios.

_________________
gri, romania


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun, 27-Oct-2003 11:08 
Neconectat

Membru din: Lun, 27-Oct-2003 11:00
Mesaje: 9
Am eu cele 2 CDuri MiniSAP daca te intereseaza .


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: CDuri MiniSAP
MesajScris: Mar, 28-Oct-2003 10:52 
Neconectat

Membru din: Joi, 02-Oct-2003 10:00
Mesaje: 66
Locaţie: Bucuresti
Cele doua CD-uri MiniSAP simuleaza doar partea de programare ABAP sau tot SAP-ul?


Daniel


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: CDuri MiniSAP
MesajScris: Mar, 28-Oct-2003 12:16 
Neconectat
Site Admin

Membru din: Lun, 19-Mai-2003 12:03
Mesaje: 324
Locaţie: Bucuresti
Exista partea de ABAP, insa nu exista nici o tabela ...


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Vreau sa invat SAP at home ;)
MesajScris: Mar, 28-Oct-2003 17:17 
Neconectat

Membru din: Mar, 28-Oct-2003 17:09
Mesaje: 20
Locaţie: Romania
liviu_ scrie:
Salut, :?
Chiar sunt curios cum ati ajuns voi consultanti? Pentru ca toata lumea cere experienta pe SAP, dar niciunde nu se invata asa ceva!

Nu este f greu sa ajungi consultant: te angajezi la o firma care recruteaza consultanti fara experienta. Din pacate este numai una: Integrator SRL dar de acolo fug oamenii ca scapati din cusca. Majoritatea consultantilor de acolo au plecat :twisted: :twisted: :twisted:
Sa inveti singur sap mi se pare destul de nasol, dar cu multa rabdare si fara mari pretentii, se poate...
Succes!


Ultima oară modificat de Maria pe Mar, 18-Noi-2003 09:52, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Mini SAP
MesajScris: Lun, 17-Noi-2003 17:44 
Neconectat

Membru din: Mie, 05-Noi-2003 12:04
Mesaje: 1
Salut. Mi-am instalat si eu aplicatia Mini SAP de pe cele 2 CDuri, dar mi se pare destul de greu sa inveti ABAP in ea, de unul singur. Stie cineva cum se numeste cartea care vine cu aceste 2 CDuri si unde poate fi gasita? Mersi.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Vreau sa invat SAP at home ;)
MesajScris: Mar, 18-Noi-2003 11:04 
Neconectat
Site Admin

Membru din: Lun, 19-Mai-2003 12:03
Mesaje: 324
Locaţie: Bucuresti
Nu exista nici o carte care vine cu aceste CD-uri, exista doar niste fisiere de help.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar, 18-Noi-2003 11:33 
Neconectat

Membru din: Joi, 17-Iul-2003 13:49
Mesaje: 62
Locaţie: romania
exista in schimb Sams Teach Yourself ABAP/4® in 21 Days
o carte despre abap destul de buna (din reviewurile pe care le-am vazut pe net am dedus asta, fiindca de citit m-am blocat la ziua a unspea din lipsa de timp)

uite si un link..
http://www.is-edu.hcmuns.edu.vn/WebLib/ ... /index.htm

eu o am si descarcata, dar are 16 mega asa ca trimisu prin mail e exclus.

_________________
gri, romania


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Mini SAP
MesajScris: Mar, 18-Noi-2003 12:18 
Neconectat

Membru din: Lun, 27-Oct-2003 11:00
Mesaje: 9
raluca.afloarei scrie:
Salut. Mi-am instalat si eu aplicatia Mini SAP de pe cele 2 CDuri, dar mi se pare destul de greu sa inveti ABAP in ea, de unul singur. Stie cineva cum se numeste cartea care vine cu aceste 2 CDuri si unde poate fi gasita? Mersi.


O carte care contine aceste 2 CD-uri este "ABAP Objects The Official Reference" 2 volume publicata de SAP Press.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar, 18-Noi-2003 12:35 
Neconectat

Membru din: Mie, 29-Oct-2003 16:50
Mesaje: 160
Locaţie: Bucuresti
eu am invatat ABAP din Sams Teach Yourself ABAP/4Ž in 21 Days :) si pot spune ca e buna. Recunosc am parcurs doar jumatate si apoi am mai rasfoit putin la capitolele de care aveam nevoie (si tot din lipsa de timp :shock: )

_________________
Mi_


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: MiniSap
MesajScris: Mie, 17-Dec-2003 13:14 
Neconectat

Membru din: Mie, 17-Dec-2003 13:05
Mesaje: 44
Locaţie: Bucuresti
M-ar interesa si pe mine. Cum procedez


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie, 07-Apr-2004 09:38 
Neconectat

Membru din: Mar, 06-Apr-2004 09:45
Mesaje: 47
Locaţie: Bucuresti
www.sap-press.com
si gasesti tot ce vrei, inclusiv cartea cu cd-urile de minisap.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: MiniSAP
MesajScris: Mar, 30-Noi-2004 11:42 
Neconectat

Membru din: Mar, 30-Noi-2004 11:27
Mesaje: 1
Mihai scrie:
Am eu cele 2 CDuri MiniSAP daca te intereseaza .


Cele 2 CD-uri sunt accesibile? Ce parametri tehnici trebuie sa indeplineasca un calcualtor pt a le putea instala? De unde se pot procura?


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 20 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica ataşamente în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
POWERED_BY
Translation/Traducere: phpBB România