Acum este Vin, 29-Mar-2024 08:06

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 11 mesaje ] 
Autor Mesaj
MesajScris: Mie, 18-Oct-2006 22:26 
Neconectat

Membru din: Mie, 18-Oct-2006 21:59
Mesaje: 7
Locaţie: Bucuresti
:cry:

salutare tuturor,

Lucrez de 4 ani ca, consultant/implementator si analist in domeniul HR/Payroll
- dar nu SAP!
Acum vreau sa-mi continui "dezvoltarea" si sa invat SAP in acest domeniu si am incercat sa ma angajez pe o pozitie junior in acest domeniu - inca incerc - dar se pare definitia de "junior consultant" are alta semnificatie !
Nu inteleg de ce pentru o pozitie de junior este nevoie sa stii SAP ?! Daca stiam nu mai incercam pentru o pozitie de junior! Ca au mai multe sanse, este altceva. Seniorii ce mai reprezinta ? Au doar o experienta mult mai puternica in implementari - mai ales cele cu SAP...
Experienta de 4 nu este suficienta pentru o pozitie de junior ?
Poate am cerut prea mult ?! Desi mai putin decat la actualul loc de munca, tocmai pentru ca ma gandesc ca nu stiu deloc SAP..
La banii pe care i-am cerut alte firme de renume (Microsoft sau Oracle m-ar fi angajat fara probleme). Chiar am refuzat oferta de la Microsoft, tocmai pentru ca doresc sa invat SAP! Poate am facut o gresala refuxand-o. Mi-am asumat acest risc, dar tot nu inteleg atitudinea anumitor angajatori...cand spun si vorbesc de SAP...parca a coborat Dumnezeu pe pamant. La urma urmei este tot un sistem informatic...cu bug-uri ca orice sistem informatic dezoltat de om... si nu imi dau seama cat de avansat poate fi fata de alte sisteme concurente ! Si ma gandesc aici doar la modul care ma intereseaza: HR/Payroll, dar nu numai!
Scump nu inseamana intotdeauna cel mai bun!
Pe de alta parte SAP (ca orice sistem complex ) nu se decat fie la un beneficiar fie la un integrator/implementator fie prin cursuri - de obicei foarte scumpe - fie la filialele producatorilor ! Oricum ar fi cred ca trebuie sa ti se acorde o sansa sa inveti si sa-ti demonstrezi capacitatea..altfel judecand dupa anumiti angajatori...juniori ..dar sa stie sap, juniori...dar cu experienta...si pe bani de juniori (poate indiferent de experienta, nu stiu) adica sub 500-600... Chiar nu inteleg !
Poate ma ajutati sa inteleg si eu; poate gandesc gresit si nu am dreptate!
Poate doar am avut ghinion sau nesansa...
Astept sfaturile si poate de ce marturii din partea dumneavoastra!
Multumesc mult!

_________________
Eugen GBC


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi, 19-Oct-2006 09:54 
Neconectat
Site Admin

Membru din: Lun, 19-Mai-2003 12:03
Mesaje: 324
Locaţie: Bucuresti
"Consultant junior" este acela care stie sa configureze sistemul, dar la un nivel de baza. Tu insa nu stii deloc SAP deci nu poti fi angajat pe acest post.

Pesemne cei care cauta consultanti juniori au nevoie de ei pentru a-i insera in proiecte deja existente, unde un om fara experienta nu are ce face.

O ultima nota: modulul HR este cel mai putin implementat in Romania.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: ..... Solutia
MesajScris: Joi, 19-Oct-2006 10:02 
Neconectat

Membru din: Mie, 18-Oct-2006 21:59
Mesaje: 7
Locaţie: Bucuresti
Am inteles...
Aha si daca vreau totusi sa incep - si tin in mod special - probabil cel mai sigur ar fi cursurile pe care sa mi-le platesc....can naspa
Sau as putea spera ca totusi ma va angaja cineva...dar sa am pretentii financiare mult mai mici probabil la jumatate....
Asta inseamna sa nu consider oarecum experienta mea de pana acum..
nu stiu...
Nu o perpectiva prea roza... ma asteptam la altceva...dar in fine..
Multumesc oricum !

_________________
Eugen GBC


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi, 19-Oct-2006 12:54 
Neconectat

Membru din: Sâm, 14-Oct-2006 14:21
Mesaje: 5
Costin dar un curs de programare ABAP crezi ca e un pas inainte catre un post de consultant? Momentan as avea acces la asa ceva si nu stiu ce sa fac. :roll:


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi, 19-Oct-2006 13:19 
Neconectat
Site Admin

Membru din: Lun, 19-Mai-2003 12:03
Mesaje: 324
Locaţie: Bucuresti
Spre un post de consultant functional e un pas mic (f.mic!).

Spre un post de consultant ABAP e un pas mare.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi, 19-Oct-2006 16:19 
Neconectat

Membru din: Sâm, 14-Oct-2006 14:21
Mesaje: 5
Nu sunt familiarizat inca cu terminologia SAP. Am inteles ce inseamna consultant tehnic dar nu imi dau seama ce face un consultant functional. E cumva vorba de echivalentul unui analist? Un consultant functional trebuie sa fi fost in prealabil consultant tehnic, sa cunoasca ABAP ? (din informatiile gasite pe Internet nu am reusit sa ma lamuresc)

gianibc imi cer scuze ca sunt relativ offtopic pe thread-ul tau :oops:


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: ..... Solutia
MesajScris: Joi, 19-Oct-2006 17:51 
Neconectat

Membru din: Joi, 26-Ian-2006 10:16
Mesaje: 61
gianibc scrie:
Nu o perpectiva prea roza... ma asteptam la altceva...dar in fine..
Multumesc oricum !


Nu dispera. Sunt totusi si firme care angajeaza juniori fara experienta in SAP dar cu o vasta experienta in alte domenii (legate de SAP bineinteles - Gen HR, FI (contabilitate)... si altele) si ii platesc destul de bine. Iar daca mai ai si norocul ca acea firma sa inceapa in scurt timp un proiect si sa stai pe langa un Consultant Senior - poti invata repede si nivelul salarial va creste.

@AlexDR - Consultantii Functionali sunt cei care se ocupa de customizarea sistemului. Sunt FI (Financiar), SD (Sales and distribution), HR... si multe altele - in functie de modulele din SAP. De cele mai multe ori daca un astfel de functional vrea sa fie si tehnic (ABAP) ies scandaluri mari intre el si un adevarat ABAP (e doar parerea mea :roll: ).


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin, 20-Oct-2006 12:29 
Neconectat

Membru din: Lun, 02-Oct-2006 21:34
Mesaje: 5
sunt de acord cu gianibc. Sap nu se invatza in scolile din romania, nu se invata in nici o facultate, nu se fac nici mastere de asa ceva. cine vrea sa angajeze un consultant sap junior frumos e sa il angajeze pt capacitatile lui intelectuale, sa il trimita la cursuri si pe urma n-are de cat sa incheie cu el un contract in care sa il oblige sa nu plece de la el de la firma 2 ani, asa cum scrie la lege. Dar... pt angajatorul roman e mult mai comod sa ia un angajat gata scolit de altii! Ca na, de ce sa mai dea el banii! Asa ca... stimati angajatori romaani, sa nu va plangeti ca nu gasiti sa angajati in firmele voastre consultanti sap, fie ei si juniori, atata timp cat le cereti 2-3 ani experiata sap si eventual si cursuri absolvite! Vreti performanta, dar nu vreti sa cheltuiti un ban pt asta!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar, 30-Ian-2007 12:11 
Neconectat

Membru din: Mar, 30-Ian-2007 11:31
Mesaje: 3
Locaţie: Bucuresti
lorena3 scrie:
sunt de acord cu gianibc. Sap nu se invatza in scolile din romania, nu se invata in nici o facultate, nu se fac nici mastere de asa ceva. cine vrea sa angajeze un consultant sap junior frumos e sa il angajeze pt capacitatile lui intelectuale, sa il trimita la cursuri si pe urma n-are de cat sa incheie cu el un contract in care sa il oblige sa nu plece de la el de la firma 2 ani, asa cum scrie la lege. Dar... pt angajatorul roman e mult mai comod sa ia un angajat gata scolit de altii! Ca na, de ce sa mai dea el banii! Asa ca... stimati angajatori romaani, sa nu va plangeti ca nu gasiti sa angajati in firmele voastre consultanti sap, fie ei si juniori, atata timp cat le cereti 2-3 ani experiata sap si eventual si cursuri absolvite! Vreti performanta, dar nu vreti sa cheltuiti un ban pt asta!



buna Lorena, ai perfecta dreptate!! Dar sa stii ca daca vrei neaparat sa te angajezi fara a avea o experienta relevanta in SAP dar sa ai macar o idee, e posibil, sunt sanse de izbanda si in Romania.
o zi buna
zazie

_________________
Zazie


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun, 02-Apr-2007 13:52 
Neconectat

Membru din: Lun, 22-Mai-2006 22:03
Mesaje: 3
de acord cu zazie. deja cererea de sap este mare in raport cu ce ofera piata de munca iar firmele nu-si vor mai permite sa piarda oameni buni si cu potential doar pentru motivul ca nu au experienta sap. asta mai ales ca au intrat pe piata cativa "colosi" care cu siguranta nu gandesc "azi il angajez, maine il trimit pe proiect"
gianibc, cum a ramas pana la urma? asteptam vesti bune :)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 28-Mar-2010 12:38 
Neconectat

Membru din: Mar, 23-Mar-2010 18:43
Mesaje: 4
Am facut un curs ABAP in facultate...la terminarea lui, m-au chemat la firma, ca sa lucrez pentru ei...dar am refuzat, pentru ca eram deja angajat ca prog. .NET.

In timp, am trecut de la programare la analiza, care de altfel imi place foarte mult. Acum sunt business system analist, dar problema e ca in ceea ce fac, business versus system e de 1 la 10.

Vreau mai mult business, asa ca as vrea sa trec pe SAP, ca si analist functional.
Evident, ma lovesc de problema principala : anii de experienta in SAP.

Momentan invat ABAP, pentru ca, din experienta celor 7 ani de munca, stiu ca daca nu cunosti fundamentele, o specificatie in care ceri sa lansezi rachete catre Marte utilizand o prashtie iti aduce numai beneficii.
Ulterior, o sa invat despre configurarea modulelor SAP, si apoi....trec la atac.

Cred insa ca in lipsa gasirii unui post de analist functional, o sa trec intai pe ABAP, pentru 1-2 ani, ca mai apoi sa fac pasul catre analiza. Pacat insa de anii de pregatire in analiza....

Voi ce ma sfatuiti?


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 11 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica ataşamente în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
POWERED_BY
Translation/Traducere: phpBB România