Acum este Dum, 19-Mai-2024 21:43

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 3 mesaje ] 
Autor Mesaj
MesajScris: Mar, 05-Dec-2006 21:54 
Neconectat

Membru din: Mie, 18-Oct-2006 21:59
Mesaje: 7
Locaţie: Bucuresti
:cry:

Salutare tuturor!

Acum 2-3 luni am scris un thread care practic exprima experienta primului interviu pentru un post de consultant SAP (junior evident).
Acum am ajuns la peste 10 astfel de interviuri si vroiam sa va impartasesc impresiile mele!
Deocamdata inca nu m-am angajat pentru un astfel de post - inca astept raspunsuri de la cativa potentiali angajatori - dar ca o concluzie, din pacate imi mentin parerea initiala.
Si anume, cel putin aici in Romania, se cauta consultanti SAP - si cei drept nu sunt multi in Romania, cel putin nu suficienti pentru cerere - dar trebuie sa stii deja SAP. Probabil se crede ca SAP inveti, asa pur si simplu - imi vine in minte acum suita de aplicatii Office - in cateva luni, si poti sa o faci oriunde si oricand, ca doar a auzit toata lumea!
Daca totusi anumiti angajatori sunt cu picioarele pe pamant, recunosc ca iti trebuie capacitate profesionala si intelectuala, daruinta, vointa, devotament, timp si bani pentru a-l invata si din pacate ultimele doua criterii sunt cele mai relevante dpdv al unui angajator.
Si asta mai ales in cazul ... angajatorilor romani, sau daca sunt angajatori straini, principalii manageri sunt romani...Pacat!
Cursurile SAP, din cate am inteles eu, sunt mult mai scumpe decat...sa zicem cele de la Oracle; si un exemplu: pentru HR, unul dintre cele mai scumpe module, cel mai ieftin curs este de 300Euro pe zi... Descurajant cand te gandesti ca perioada minima pentru acel curs este de vreo 4-5 saptamani...
Singurul angajator - cu care de altfel am avut si cele mai multe interviuri -
era evident strain si majoritatea interviruilor le-am dat cu manageri din afara...si se vede diferenta - pozitiva - si orientarea fata de un potential consultant SAP. Altfel te trateaza ...
Deocamdata nu mi-am pierdut speranta - inca.
Cu aceasta ocazie am sa va rog - cine poate si vrea evident - sa ma ajute cu ceva cursuri in special pentru modulul Hr, dar si MM si/sau cu cd-ul minisap...sau de unde as putea face rost de ele!
multumesc anticipat
:?

_________________
Eugen GBC


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie, 20-Dec-2006 01:03 
Neconectat

Membru din: Mar, 06-Apr-2004 09:45
Mesaje: 47
Locaţie: Bucuresti
minisap-ul e pe sdn (www.sdn.sap.com)..dar cred ca ar ajuta mai mult un programator decat pe tine.
Florin


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: minisap
MesajScris: Mie, 20-Dec-2006 01:07 
Neconectat

Membru din: Mie, 18-Oct-2006 21:59
Mesaje: 7
Locaţie: Bucuresti
Mersi...
Tot e un inceput!

_________________
Eugen GBC


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 3 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica ataşamente în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
POWERED_BY
Translation/Traducere: phpBB România