Acum este Vin, 03-Mai-2024 11:21

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 22 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie, 24-Mar-2004 14:59 
Neconectat

Membru din: Mar, 02-Dec-2003 16:26
Mesaje: 84
Locaţie: Romania
Pai exact asta am explicat si eu sefilor mei directi care mi-au spus politicos ca mai sus la nivel de "boarding diretors" si CEO cei din DACH nu pot intelege chestia cu microintreprinderile :(
Oricum eu o sa incerc sa fac singur ceva, poate cu alti interesati, sa le demonstrez ca se poate. Ca de lucru ar fi o gramada.

Cu respect,
Cristin


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie, 24-Mar-2004 15:38 
Neconectat

Membru din: Mie, 17-Dec-2003 13:05
Mesaje: 44
Locaţie: Bucuresti
Si eu sunt interesat de oportunitatea asta.
Cunosc o gramada de firme multinationale din Romania unde implementarea s-a facut de firmele mama cu implementatori de acolo si a iesit aproape o varza (nu intelege nimeni nimic), nemaipund la socoteala costul de cosultanta / mentenanta.

Pe de alta parte am un feeling ca pe piata romana incepe se se diversifice oferta - 1) extinderea Navision (macar pentru firmele mijlocii) si 2) venirea putenica ORACLE.

Te rog deci sa dai un semn cand dai startul acestei activitati; chestia cu micro e super - se pare ca cei de la putere clocesc cota unica de impozitare (presupunem 25%) si atunc i o sa se aplatizeze nivelul impozitelor.

In alte ordine de idei este de revazut paragraful privind facilitatile pentru informaticieni. Nu as fi asa sigur ca pentru un salariu net de 1000 al unui informatician firma cheltuie 2100.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie, 24-Mar-2004 16:23 
Neconectat

Membru din: Mar, 02-Dec-2003 16:26
Mesaje: 84
Locaţie: Romania
LucianP scrie:
In alte ordine de idei este de revazut paragraful privind facilitatile pentru informaticieni. Nu as fi asa sigur ca pentru un salariu net de 1000 al unui informatician firma cheltuie 2100.


E valabil acest paragraf sau nu ?
Si se mai pune intrebarea care sint informaticieni si care nu.
O persoana care a terminat cu totul altceva decit informatica dar lucreaza ca si administrator system este sau nu informatician (d.p.d.v. al legii) ?
Nu e cazul meu dar sint multi consultanti de module care nu au la baza informatica sau cibernetica. Nu mai vorbim de faptul ca romanii in general sint mai scoliti decit cei din vest si invata de exemplu programarea pe cont propriu si o mai si practica.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie, 24-Mar-2004 16:41 
Neconectat

Membru din: Mie, 17-Dec-2003 13:05
Mesaje: 44
Locaţie: Bucuresti
am asta spune legea:

Lista specializarilor:
1. Automatica şi informaţica industriala
2. Calculatoare, Inginerie electrica şi calculatoare
3. Electronica, Electronica aplicata, Electronica şi telecomunicaţii, Comunicaţii
4. Matematica, Matematica Informaţica,
5. Informaţica, Informaţica economica, Informaţica aplicata
6. Cibernetica şi informaţica economica, Cibernetica şi previziune economica, Contabilitate şi informaţica de gestiune

si mai spune:

Venitul de 10.000 USD mentionat la art.1, alin. (4) este venitul realizat de catre angajator in anul fiscal precedent şi inregistrat distinct in balantele analitice, ca urmare a activitatii de creare de programe pentru calculator, destinate comercializarii pe baza de contract.

eu estimez ca 30-40% (pesimist) s-ar incadra aici (eu am terminat Cibernetica).

exista o multime de facultati de genul Contabilitate si Informatica de gest (cred ca si ea se incadreaza) si mai castigi 20-30%


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie, 24-Mar-2004 17:33 
Neconectat

Membru din: Mie, 24-Mar-2004 11:35
Mesaje: 4
nu stiu exact cum sta treaba cu salariul informaticienilor. din cate stiu eu, cel putin in Romania, putini din consultantii SAP (eu nu stiu nici unul) se incadreaza in cerintele legii. Exceptie fac consultantii BASIS si ABAP. Dar cei functionali, de genul MM, PP, etc., nu prea. Majoritatea sunt fie ingineri, fie economisti.

cred ca ar trebui sa pui problema in felul urmator: "In Romania exista freelanceri destul de ieftini, sunt dispusi sa accepte contracte pe durata mare (de la 2 ani in sus), deci nu pe proiect, si ar fi pacat sa nu-i folosim. Si toate problemele se rezolva prin contractul care se incheie intre contractor (adica firma mare) si subcontractor (adica freelancer-ul)". dar normal, asta cu conditia daca sefilor tai nu li se zbarleste parul de pe spate cand aud de freelanceri.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie, 24-Mar-2004 17:37 
Neconectat

Membru din: Mar, 02-Dec-2003 16:26
Mesaje: 84
Locaţie: Romania
Pai la noi in firma e motto sa crestem numarul de angajati si freelanceri numai unde trebuie cu intelegere 50/50 sau 60 (freelancer)/40 din venituri


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie, 28-Apr-2004 15:44 
Neconectat

Membru din: Mie, 28-Apr-2004 15:37
Mesaje: 2
Locaţie: Romania
Buna!
Excelenta ideea, Cristin!
Eu sunt deocamdata un Junior SAP BASIS Admin si tare mi-ar place sa stiu mai multe. Imi faci un loc pe lista ta? :wink:
Anyway, mult succes! Pe yahoo cand esti online?


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 22 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica ataşamente în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
POWERED_BY
Translation/Traducere: phpBB România