Acum este Sâm, 18-Mai-2024 15:59

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 22 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: Mar, 02-Dec-2003 17:19 
Neconectat

Membru din: Mar, 02-Dec-2003 16:26
Mesaje: 84
Locaţie: Romania
Firma la care lucrez doreste sa deschida o filiala in Romania. Pentru acest lucru mi-a fost pusa intrabarea ce sanse as avea de a angaja si pregati vre-0 50 de consultanti in domeniul SAP si Tibco intr-o perioada de 2 ani ? Trebuie sa mentionez ca munca se va desfasura in proportie de 50% in strainatate.
Eu am plecat de prea mult din tara ca sa mai cunosc situatia.
Multumesc anticipat pentru pareri.


Ultima oară modificat de Cristin pe Mar, 02-Dec-2003 20:27, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 02-Dec-2003 18:10 
Neconectat
Site Admin

Membru din: Lun, 19-Mai-2003 12:03
Mesaje: 324
Locaţie: Bucuresti
Momentul este destul de rau ales tinand cont ca in 2003 au aparut cateva firme noi in domeniu si au avut loc destule miscari de trupe. Totusi, tinand cont ca termenul este generos (2 ani), eu cred ca sunt sanse bunicele.

Aceasta parere se refera numai la SAP, pe partea de Tibco nu pot sa-mi dau cu parerea.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar, 02-Dec-2003 19:07 
Neconectat

Membru din: Joi, 02-Oct-2003 10:00
Mesaje: 66
Locaţie: Bucuresti
Cristin se refera la faptul ca 50% din munca se va face afara, dar si asa raminind 25 (50 x 50%) de consultanti ar fi si mai inghesuiala pe piata.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar, 02-Dec-2003 19:09 
Neconectat

Membru din: Mar, 02-Dec-2003 16:26
Mesaje: 84
Locaţie: Romania
Cred ca m-ati inteles gresit. arpoximativ 90 % din munca este pentru firme din europa dar un om sta afara (la firma) cam 6-7 luni si restul acasa (remote).


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar, 02-Dec-2003 19:15 
Neconectat

Membru din: Joi, 02-Oct-2003 10:00
Mesaje: 66
Locaţie: Bucuresti
Acum am inteles.
Ideea este ca te poti orienta catre studenti de la ASE. Exista acum in ASE o facultate numita Contabilitate si Informatica de Gestiune (unde am absolvit si eu) care este foarte buna pentru formare consultanti ERP.
De asemenea si Cibernetica e o solutie. Multi sunt foarte entuziasti, dornici de munca (mai ales afara), etc., etc.

Daniel.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie, 03-Dec-2003 11:09 
Neconectat

Membru din: Joi, 17-Iul-2003 13:49
Mesaje: 62
Locaţie: romania
daniel.
si tu ai terminat conta? si eu, in 2001. la gafi. se pare ca suntem mai multi aici, fiindca si ciprian imi aduc eu aminte ca a terminat tot cig. heh, se pare ca e totusi o facultate cat de cat orientata spre asta.

cristin
nu am inteles de fapt ce intrebi. daca o sa gasesti oameni in stare si cu chef sa invetze sap sau daca gasesti joburi in romania pentru sapisti.
daca intrebi de oameni, eu cred ca da. de exemplu.. eu. :lol:
daca intrebi de joburi.. habar n-am, dar daca afli, zi-mi si mie... :lol:

_________________
gri, romania


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie, 03-Dec-2003 11:22 
Neconectat

Membru din: Mar, 02-Dec-2003 16:26
Mesaje: 84
Locaţie: Romania
Eu nu caut joburi in Romania caut doar oameni care sa aibe chef sa invete sap. Startul ar fi prin primavara-vara anului urmator. Treaba se pune in felul urmator: Au aparut o gramada de firme din india aici in DACH (Germania-Austria-Elvetia) care fac concurenta si le-am propus sefilor mei sa incercam sa facem ceva din Romania ca doar avem oameni capabili, e mai aproape si nu sint probleme cu limbile straine. Sper sa nu ma insel :D . Firma mea lucreaza deja cu 130 de polonezi de ce nu si cu romani ?


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie, 03-Dec-2003 11:28 
Neconectat

Membru din: Joi, 17-Iul-2003 13:49
Mesaje: 62
Locaţie: romania
suna interesant si sunt convins ca o sa gasesti oameni dispusi sa invetze (de exemplu, eu :lol: ).
si cred ca o sa gasesti si oameni care deja cam stiu care-i treaba, da' ar vrea sa lucreze pe bani mai multi, fiindca in romania piatza asta e destul de limitata si oportunitatile apar greu.
oricum, eu unul sunt interesat si sper sa dai un semn cand si daca o sa faci miscarea.

_________________
gri, romania


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie, 03-Dec-2003 11:30 
Neconectat

Membru din: Mar, 02-Dec-2003 16:26
Mesaje: 84
Locaţie: Romania
Trebuie sa fac un business-plan in ianuarie dupa cara va anunt cum a mers


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie, 03-Dec-2003 11:32 
Neconectat

Membru din: Joi, 17-Iul-2003 13:49
Mesaje: 62
Locaţie: romania
succes.

_________________
gri, romania


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie, 03-Dec-2003 11:39 
Neconectat

Membru din: Lun, 26-Mai-2003 13:42
Mesaje: 144
Locaţie: Bucuresti
Mult succes!
Cred ca intereseaza pe toti sap-erii ... sa vedem ce se intampla


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie, 03-Dec-2003 12:39 
Neconectat

Membru din: Lun, 20-Oct-2003 08:41
Mesaje: 84
Locaţie: Bucuresti
O chestie interesanta.
Sper ca Ciprian sa nu mi-o ia in nume de rau,
dar la asa oferta... numara-ma si pe mine! :)
(ca potential etc.)

PS: Eu am facut Cbernetica (Informatica Economica), e OK? :wink: :lol:

_________________
Bogdan CIOC


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 24-Mar-2004 11:52 
Neconectat

Membru din: Mie, 24-Mar-2004 11:35
Mesaje: 4
Salutare,

Am nimerit si eu pe aici din greseala, si fiind deocamdata in "stand by"...adica in asteptare de noi proiecte, am zis sa ma bag si eu in seama :)

Vrei sa iei oameni de la zero? Ai avea cred ca destui de multi doritori, si destul de ieftini pentru inceput. Dar atentie, daca dupa ce capata ceva experinta nu creste si salariul corespunzator...ai ramas fara ei...chestie verificata. O solutie ar fi sa iei consultanti cu experinta...intre 1500 si 2000$/luna vei gasi, buni si f buni. In masura in care ai proiecte, iti poti mari echipa. Daca vrei sa prinzi proiecte in Romania, e destul de nasol. Concurenta mare, proiecte putine, bani si mai putini. Dar daca e sa se lucreze pentru afara, cred ca poti intra acolo cu pret de dumping, cu oameni din Romania.

Hai bafta.

Cristin scrie:
Firma la care lucrez doreste sa deschida o filiala in Romania. Pentru acest lucru mi-a fost pusa intrabarea ce sanse as avea de a angaja si pregati vre-0 50 de consultanti in domeniul SAP si Tibco intr-o perioada de 2 ani ? Trebuie sa mentionez ca munca se va desfasura in proportie de 50% in strainatate.
Eu am plecat de prea mult din tara ca sa mai cunosc situatia.
Multumesc anticipat pentru pareri.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie, 24-Mar-2004 12:14 
Neconectat

Membru din: Mar, 02-Dec-2003 16:26
Mesaje: 84
Locaţie: Romania
Problema e ca firmele de afara nu vor sa ii plateasca pe ai nostri cu asa de mult ca deh pentru 1000 Euro statul ia 2000 Euro taxe si cei de aici nu inteleg asta.
Or fi si trucuri pe care le poti face in romania dar daca spun asta unui CEO de aici se uita la mine ca la mafioti.
Oricum intre 700-1400 Euro ar trebui sa fie lefurile in general pe IT pe la noi orice ar zice cineva, ca oricum ei cistiga afara o caruta.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie, 24-Mar-2004 12:24 
Neconectat

Membru din: Mie, 24-Mar-2004 11:35
Mesaje: 4
pentru 1000 eur, firma la care esti angajat, plateste in total (netul tau plus taxele) undeva pe la 2100, 2200 eur. deci un fond de salarii de peste 2000 eur. ar mai fi o solutie, cu microintreprinderile, dar trebuie acceptata si de angajator si de angajat. oameni buni ieftini nu gasesti. cineva care castica pe firma lui (microintreprindere) undeva pe la 2000-2500 eur/luna nu va accepta sa se angajeze cu carte de munca pe 1000 eur. gasesti consultanti interni de la clienti, undeva pe la 5-600$/luna dar nu au experienta. stiu cate ceva din ceea ce este implementat la firma lor, dar sa-i iei de acolo si sa-i arunci singuri (fara un consultant "adevarat" linga ei) pe un proiect, este destul de riscant.

daca te intereseaza ceva anume, intreba-ma la obiect, si in masura in care stiu, iti raspund cu placere.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 22 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica ataşamente în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
POWERED_BY
Translation/Traducere: phpBB România