Acum este Vin, 17-Mai-2024 08:20

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 
Autor Mesaj
MesajScris: Mar, 23-Oct-2007 23:31 
Neconectat

Membru din: Mie, 26-Sep-2007 01:02
Mesaje: 3
Locaţie: Bucuresti
E primul meu post pe acest forum, asa ca va spun "Bine v-am gasit"!
As vrea sa ma apuc si eu sa invat SAP, insa nu stiu de unde si cu ce sa incep :(. Dar mai intai as vrea sa va dau cateva detalii despre mine ca sa va faceti o idee cam ce e cu mine si sa imi puteti da sfatul cel mai potrivit.
Mi-am dat licenta in vara asta in informatica economica, din pacate pentru mine am fost la o facultate particulara (universitatea romano-americana) si cred ca v-ati prins ca nu stiu nimic concret, doar generalitati. Datorita pregatirii slabute si dorintei de a ma angaja, m-am gandit sa fac masteratul la aceeasi universitate (in ciuda parerii pe care o am despre ei, m-am gandit ca va fi mai lejer ca timp si cerintelor de cunostinte) la Managementul afacerilor comerciale.
Momentan caut sa ma angajez dar nu stiu ce domeniu ar trebui sa aleg pentru a putea sa progresez in domeniul... (nici nu stiu cum se numeste :oops: ) SAP.
Si sperand ca v-ati facut o parere vreau sa va intreb in primul rand daca merita, daca am sanse si cu ce ar trebui sa incep ca sa ajung sa lucrez cu SAP-ul. Am sa mai revin cu intrebari dupa ce voi invata si ce sa intreb :oops: .
Multumesc anticipat pentru rapunsuri si sfaturi.

PS - Aceste lucruri nu trebuia sa le discut si sa-i plictisesc pe cei de pe forum dar din cate stiti relatiile interumane tind spre individualitate si e tare greu sa mai gasesti pe cineva care sa te ajute cu un sfat macar :(. Am ales acest forum datorita interesului pentru SAP dar si pentru ca am vazut un mediu serios in care membrii au dorinta de a ajuta; mediu pe care imi doresc ca forumul sa il pastreze o data cu inmultirea membrilor.

Cu stima, Bogdan B.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie, 24-Oct-2007 09:38 
Neconectat

Membru din: Joi, 26-Ian-2006 10:16
Mesaje: 61
Salut!
Ca sa iti ridic putin moralul iti spun ca si eu am terminat aceeasi facultate ca si tine si lucrez in SAP de cativa ani buni... deci se poate :).
Dar trebuie sa ai f multa rabdare si sa o iei "de jos".
Arunca un ochi pe sap.com sa vezi cum e impartit SAP'ul pe module (ex. FI - financiar, SD - vanzari, MM - material management, ABAP - programare si tot asa) si hotaraste'te cam ce ai vrea sa urmezi. In momentul de fata sunt destul de multe firme care angajeaza juniori in domeniul asta... asa ca ai sanse destul de mari sa prinzi un loc.
Pregateste'ti un CV (axat pe modulul pe care vrei sa il urmezi) si incearca'ti norocul ...

Bafta si daca mai ai nevoie de alte informatii... suntem aici ;).

PS - "out of topic" - tot mister Chichernea e decan pe acolo?

Cata


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie, 24-Oct-2007 23:24 
Neconectat

Membru din: Mie, 26-Sep-2007 01:02
Mesaje: 3
Locaţie: Bucuresti
Multumesc mult pentru raspuns si incurajare! :)
Am inceput sa ma documentez. Dar totusi mi-ai putea spune, te rog cu ce ai inceput? Cu ce se aseamana programarea ABAP?
Si referitor la intrebarea ta, da, tot Chichernea e decan. Insa au venit profesori tineri care au tot incercat sa schimbe din stilul si mediul ala dictatorial dar pana nu dispar oamenii gen Smedescu (rector), Georgescu (secretar general), nu o sa fie prea bine pentru universitate :( .


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi, 25-Oct-2007 09:17 
Neconectat

Membru din: Joi, 26-Ian-2006 10:16
Mesaje: 61
Xeo scrie:
Dar totusi mi-ai putea spune, te rog cu ce ai inceput? Cu ce se aseamana programarea ABAP?


Pai eu am inceput chiar cu ABAP. In mare se aseamana f mult cu sql'ul si e un limbaj destul de simplu.

Succes in documentari,
Cata


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin, 26-Oct-2007 23:40 
Neconectat

Membru din: Mie, 26-Sep-2007 01:02
Mesaje: 3
Locaţie: Bucuresti
Acum incerc sa gasesc ABAP-ul si tutoriale. SAP-ul e un program ce include toate modulele sau e doar o platforma pe care adaugi modulul de care ai nevoie? Cine sunt mai cautati de angajatori, utilizatorii, consultantii sau programatorii? Imi poti da un sfat, ce modul si la ce nivel ar fi cel mai potrivit pentru mine?


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun, 29-Oct-2007 09:45 
Neconectat

Membru din: Joi, 26-Ian-2006 10:16
Mesaje: 61
Xeo scrie:
Acum incerc sa gasesc ABAP-ul si tutoriale.

Se gasesc destul de greu pe internet tutoriale pt SAP si chiar daca le gasesti nu prea ai ce face cu ele pt ca iit trebuie un sistem SAP pe care sa le practici...

Xeo scrie:
SAP-ul e un program ce include toate modulele sau e doar o platforma pe care adaugi modulul de care ai nevoie?

E un program "gigant" care include toate modulele (sau majoritatea initial), dar firma care doreste implementarea, implementeaza ce module doreste si are nevoie.

Xeo scrie:
Cine sunt mai cautati de angajatori, utilizatorii, consultantii sau programatorii?

In mom de fata pot sa zic ca toti cei enumerati de tine sunt cautati cam in aceeasi masura.

Xeo scrie:
Imi poti da un sfat, ce modul si la ce nivel ar fi cel mai potrivit pentru mine?

Aici chiar nu te pot ajuta... Te orientezi in functie de ce iti place tie mai mult si in fuctie de ce joburi gasesti pe piata. Fiind la inceput poti incerca mai multe chestii, pt ca in SAP e mult mai importanta experienta (anii petecuti pe anumite proiecte) decat cunostintele in sine.

Bafta!
Cata


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica ataşamente în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
POWERED_BY
Translation/Traducere: phpBB România