Acum este Joi, 02-Mai-2024 16:23

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 3 mesaje ] 
Autor Mesaj
MesajScris: Sâm, 24-Noi-2007 15:51 
Neconectat

Membru din: Sâm, 24-Noi-2007 15:30
Mesaje: 1
Buna ziua,
ca nou membru al acestui forum, dati-mi voie sa va spun pe scurt ceva despre mine si motivele pentru care am ajuns aici.
Lucrez de 10 ani intr-o companie nationala ,in domeniul de raportare si analiza .
Deoarece toate aspectele acestui job mi se par fascinante,in care imi pot dezvolta punctele forte si face performanta ,doresc sa fac tot posibilul pentru a ma perfectiona. :!:
Pe langa cunostintele necesare unui analist de vanzari(notiuni de vanzari, marketing si management),importanta este si partea tehnica si in acest sens,prin invatare continua am ajuns sa stapanesc Excel si Access la nivel avanat si Visual basic la nivel mediu.
Date fiind tendintele in lumea analizei de business cred ca se impune sa imi indrept atentia( cu toata taria) spre familiarizarea lucrului cu programele SAP- atuu important pentru angajarea in majoritatea companiilor de top dar si pentru completarea dezvoltarii mele profesionale.
Am consultat site-ul oficial SAP , am accesat demo-urile ,pentru a patrunde in aceasta noua lume.
As vrea sa urmez niste cursuri ,on-line m-ar ajuta f mult( am domiciliul in Bacau) prin care sa capat atat o certificare cat mai ales sa fie niste cursuri pe module axate in special de partea de raportare si analiza de business.
Ma puteti ajuta in acest sens cu o indrumare? Unde si cum se pot urma cursuri,de unde sa incep pentru a-mi cladi baza de cunostinte si ce aplicatii ar fi mai potrivit sa studiez?
Astept cu extrem de mare interes un raspuns,analiza si raportarea este job-ul pentru care m-am nascut si sunt hotarata sa ma perfectionez cat mai mult.

Multumesc ,
Alexandra


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Cursuri pt. analiza si raportare
MesajScris: Mar, 27-Noi-2007 15:43 
Neconectat

Membru din: Joi, 30-Sep-2004 15:43
Mesaje: 24
Nu sunt cursuri speciale de analiza si raportare. Sistemul SAP iti ofera o gama larga de rapoarte financiare si de costuri si gasesti toate informatiile ce trebuiesc raportate.A utiliza rapoartele sap e un lucru usor si nu e nevoie de cursuri. Solicita la key-useri rapoartele de care ai nevoie.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar, 27-Noi-2007 23:06 
Neconectat

Membru din: Sâm, 28-Iul-2007 14:26
Mesaje: 7
mi1234, cred ca Alexandra se refera la raportarea folosind BI, prin BW si SEM, nu la rapoartele simple din ERP.

Liste de cursuri se gasesc aici:
SEM: https://websmp204.sap-ag.de/~sapidp/011 ... 3108332006
BW: http://www.sap.com/netherlands/services ... ing/bi.htm


Nu vreau sa te descurajez, dar nu vei putea face aceste cursuri de una singura, trebuie sa fii angajata unui client sau al unui partener care sa te trimita la cursurile respective. Idem pentru certificari.
In plus, in Romania sunt putine implementari de SAP BI. Poate ca iti va fi mai usor sa obtii un job in domeniul in care iti doresti daca te vei orienta catre un alt produs de acelasi gen.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 3 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica ataşamente în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
POWERED_BY
Translation/Traducere: phpBB România