Acum este Sâm, 04-Mai-2024 11:04

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 13 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Unde gasesc un integrator
MesajScris: Mie, 28-Ian-2004 15:05 
Neconectat

Membru din: Mie, 28-Ian-2004 15:00
Mesaje: 3
Salutare,
firma la care muncesc doreste sa migreze pe SAP.
cei de la SAP Romania mi-au recomnadat cativa integratori.
intrucat am auzit de cateva implementari esuate din cauza integratorului as dori sa-mi recomande cineva vre-un inegrator cu care a lucrat sau pe care il cunoaste, daca se poate.
multumesc.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi, 29-Ian-2004 12:23 
Neconectat

Membru din: Mar, 02-Dec-2003 16:26
Mesaje: 84
Locaţie: Romania
Ma mir ca nici o firma nu se incumeta sa scrie aici ca poate face o implementare SAP. :(
In cazul firmei mele desi nu are inca filiala in romania putem face o oferta de implementare.

https://www.img.com

Cu respect,
Cristin


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi, 29-Ian-2004 14:13 
Neconectat

Membru din: Joi, 02-Oct-2003 10:00
Mesaje: 66
Locaţie: Bucuresti
Cristin, new cere o parere celor care nu sunt integratori, dupa parerea mea. Probabil ca gri, ciprian si altii care lucreaza ca si consultanti interni sunt in masura sa raspunda oarecum obiectiv.
Ideea este ca pe piata SAP din RO exista multa birfa si daca o echipa nu reuseste din primul proiect se pare ca aceea echipa mai bine s-ar apuca de altceva sau ar trebui sa emigreze pentru a mai lucra pe SAP.

Daniel


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi, 29-Ian-2004 14:20 
Neconectat

Membru din: Mar, 02-Dec-2003 16:26
Mesaje: 84
Locaţie: Romania
Touche :D
Cred ca lucrez de prea mult timp la firme de consultanta.

Cu respect
Cristin


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi, 29-Ian-2004 15:10 
Neconectat

Membru din: Lun, 26-Mai-2003 13:42
Mesaje: 144
Locaţie: Bucuresti
Ce fel de raspuns as putea sa-ti dau?
Stiu in mod sigur ca anumiti implementatori sunt aburiti, si altii sunt adevarati...dar asta depinde foarte mult si de echipa pe care o are firma ta, si mai depinde de project manager...
Sunt foarte multe de spus...
1. Intra cu un user 'real' - opinia mea.
2. Astfel de informatii nu cred ca ti le va spune cineva pe forum: intra pe mesaje private. Nu ca ar fi ceva confidential, dar cine crezi ca-ti va spune ca firma respectiva e naspa???


Respect,
Ciprian


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin, 30-Ian-2004 10:13 
Neconectat

Membru din: Mie, 28-Ian-2004 15:00
Mesaje: 3
Multumesc pt informatii.
Nu am intrat cu un user real (cred ca te referi la numele user-ului "New") nu pt ca ar fi ceva secret ci pt ca numele meu este Daniel si deja este alocat (nu as fi vrut sa se creeze confuzii - mai ales tinand cont ca celalalt Daniel chiar se pricepe).

Ma intereseaza si parerea celor care muncesc in astfel de firme, nu numai a celor din exterior.

O zi buna.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin, 30-Ian-2004 10:58 
Neconectat

Membru din: Lun, 26-Mai-2003 13:42
Mesaje: 144
Locaţie: Bucuresti
Cei mai tari din Romania sunt si cei mai scumpi. Poate acesta sa fie un indiciu...
N-am vrut sa formulez invers (cei mai scumpi sunt si cei mai tari) pt a nu fi acuzat de snobism, insa in acest domeniu este perfect valabil.
Trebuie sa stii ca mai toti consultantii (ma refer la implementatori) care au cativa ani experienta au trecut pe la mai multe firme...
Cunosc cazuri in care au "migrat" in masa de la o firma la alta. :lol:
Efectul este ca firmele mari au atras tot ce este mai bun, iar serviciile lor sunt cu mult mai scumpe decat media.
Este o alegere grea, tinand cont ca preturile cerute de aceste firme uneori sunt mai mult decat duble, insa daca ai in vedere profesionalismul - merita. S-ar putea, ca facand rabat de la calitatea implementarii, sa va coste mult mai mult remodelarea sistemului, uneori ajungandu-se pana la "reimplementarea" acestuia. Uneori, sub pretextul upgrade -ului la o noua versiune, se are in vedere NUMAI acest lucru. Sunt firme in state care lucreaza pe versiunea 3.x si n-au nici un fel de probleme. De ce?
Nu numai sistemul, ca model de business, poate avea de suferit, ci insasi afacerea in sine - si aici ma refer la informatiile de ordin calitativ...
In concluzie, sistemul SAP se implementeaza de doua echipe: implementatorul si echipa interna. Nu trebuie ignorata nici una.
Daca implementatorul e slab, echipa interna nu poate face prea multe, insa daca echipa interna e tare, ridica standardul implementarii...

Respect,
Ciprian


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin, 30-Ian-2004 11:50 
Neconectat
Site Admin

Membru din: Lun, 19-Mai-2003 12:03
Mesaje: 324
Locaţie: Bucuresti
Sunt de acord cam cu tot ce zice Ciprian. Cred ca la alegerea implementatorului trebuie analizata calitatea consultantilor ce vor lucra pe proiect si stabilite niste conditii privind "stabilitatea" lor pe proiect.

Exista din pacate o practica in anumite firme de a trimite consultanti fara nici un fel de experienta, urmand sa ... "se descurce". Bine-nteles oalele se sparg in cele din urma in capul clientului.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie, 11-Feb-2004 10:46 
Neconectat

Membru din: Joi, 17-Iul-2003 13:49
Mesaje: 62
Locaţie: romania
Daniel scrie:
Cristin, new cere o parere celor care nu sunt integratori, dupa parerea mea. Probabil ca gri, ciprian si altii care lucreaza ca si consultanti interni sunt in masura sa raspunda oarecum obiectiv.


nu cred ca un consultant intern poate sa aiba info mai relevant. eu, de exemplu, n-am avut tangenta decat cu o implementare a unui integrator. pot cu multa obiectivitate sa caracterizez aceasta implementare, dar nu pot sa evaluez implementatorul. de cand a fost la mine, a trecut timp, poate a progresat de atunci, poate i-au plecat oamenii si acum e varza.. si nu am termen de comparatie. stiu ce a facut asta si-s nemultumit, dar poate ca ceilalti de pe piatza ar fi facut treaba si mai prost. n-am de unde stii cum lucreaza ceilalti si atunci l-as nedreptati pe asta care m-a integrat pe mine daca l-as plasa unvea pe o scala relativa.
plus ca jobul meu, consultant intern fiind, este tocmai sa fiu nemultumit de consultantul extern..

_________________
gri, romania


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun, 16-Feb-2004 12:59 
Neconectat

Membru din: Lun, 16-Feb-2004 12:53
Mesaje: 1
Sunt mai multi integratori in Romania, dar cel mai important este XXXXXXXXXXXXX. XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX.
Adresa este:XXXXXXXXXXXXXXXXXXXX


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Integratori
MesajScris: Lun, 16-Feb-2004 14:11 
Neconectat
Site Admin

Membru din: Lun, 19-Mai-2003 12:03
Mesaje: 324
Locaţie: Bucuresti
Va rog, fara reclama gratuita :evil: . In plus mai erau si afirmatii false ...


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Integratori
MesajScris: Lun, 16-Feb-2004 14:39 
Neconectat

Membru din: Lun, 26-Mai-2003 13:42
Mesaje: 144
Locaţie: Bucuresti
Perfect de acord (cu Costin - am citit inainte de ...), stimabililor...
Nu confundati oamenii de la firma X cu firma insasi.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie, 18-Feb-2004 22:14 
Neconectat

Membru din: Mie, 28-Ian-2004 15:00
Mesaje: 3
Multumesc pt raspunsuri.
Am apelat la o firma romaneasca ce face integrari.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 13 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica ataşamente în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
POWERED_BY
Translation/Traducere: phpBB România