Acum este Dum, 28-Apr-2024 08:41

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 10 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Middleware
MesajScris: Vin, 02-Apr-2004 15:39 
Neconectat

Membru din: Lun, 26-Mai-2003 13:42
Mesaje: 144
Locaţie: Bucuresti
Cine imi poate explica (cat se poate de detaliat) conceptul de MIDDLEWARE?
As dori niste exemple de arhitecturi middleware...



Ciprian


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Middleware
MesajScris: Vin, 02-Apr-2004 17:58 
Neconectat
Site Admin

Membru din: Lun, 19-Mai-2003 12:03
Mesaje: 324
Locaţie: Bucuresti
O definitie: http://en.wikipedia.org/wiki/Middleware


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun, 05-Apr-2004 12:26 
Neconectat

Membru din: Mar, 02-Dec-2003 16:26
Mesaje: 84
Locaţie: Romania
Salut.
Ca o mica adaugire la link-ul lui Costin

Un exemplu pe care eu l-am implementat:
Sa conectezi un sisitem SAP cu unul Siebel si un BSCS (Billing system)
Pentru a face legatura intre ele am folosit TIBCO (un messenging system) care utilizeaza un asa numit bus de mesaje pentru a sincroniza date intre cele trei sisteme. Concret: Trimit din SAP o blocare pe un client rau platnic deci trimit spre sistemul TIBCO un IDOC printr-un adaptor, IDoc care ajunge pe busul TIBCO. Siebel si BSCS au la rindul lor adaptoare catre Tibco si "asculta" anumite mesaje de pe bus care daca apar le preiau. Ideea e ca fiecare mesaj are un cod unic de identificare si sistemul midleware iti asigura transportul de la A la B,C, ... . Sistemele Midleware au in general monitoare pentru supervizat mesajele de pe bus si statusul adaptoarelor legate la el si multe altele.
Adaptoarele sint in general oferite in pachetul de baza pentru sistemele mari cunoscute in rest le programezi singur in Java sau Perl sau C sau alte limbaje.

Sap are de anul trecut in portofoliu un sistem Midleware numit SAP XI (Exchange Interface) pe care il promoveaza cu forta in lumea SAP. XI face acelasi lucru ca si Tibco dar mai SAP-like. :twisted:
De altfel din acest an SAP recomanda numai SAP XI ca midleware pentru sisteme in care SAP-ul are rolul principal si in care acesta doreste sa schimbe date cu alte sisteme SAP sau non SAP.

Sper sa te ajute,
Cu respect,
Cristin


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar, 06-Apr-2004 09:47 
Neconectat

Membru din: Lun, 26-Mai-2003 13:42
Mesaje: 144
Locaţie: Bucuresti
Excelent, iti multumesc pentru raspuns. Este exact ceea ce am vrut.

Insa acum incep multe alte intrebari...


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar, 06-Apr-2004 10:01 
Neconectat

Membru din: Lun, 26-Mai-2003 13:42
Mesaje: 144
Locaţie: Bucuresti
Abia de am apucat sa-mi dau seama de imensitatea SAP si de flexibilitatea acestuia, si descopar ca, in anumite arhitecturi, SAP este DOAR o petala dintr-un buchet foarte mare... :?: :?: :?:

Pana unde poate merge o astfel de arhitectura?
De exemplu, o companie poate avea un ERP, un CRM si un Data Warehouse. Ce am mai putea adauga aici? Ma refer numai la sisteme informatice de management...

Mai departe, daca ar fi sa le punem intr-un sistem, cum s-ar "lega" aceste subsisteme?
ERP si CRM isi transmit date bidirectional, amandoua urmand sa varse date in Data Warehouse? Este corect?

O alta intrebare? De ce ar prefera o companie sa ia un ERP de la SAP, un CRM autohton si un Data Warehouse ORACLE? Nu este mai comod sa le ai pe toate de acelasi producator? Pe deasupra te mai si complici cu interfatarea... Sau poate ca problemele de intrefatare le ai oricum? Am amintit sisteme mari, ca sa nu se creada ca eterogenitatea producatorilor are drept justificare performanta.

Si o ultima intrebare: cum adica BILLING? Un sistem precum SAP sau ORACLE nu "fac fata" la o interpretare a datelor de la niste "masini" care citesc, sa zicem, fluxul de date / voce? Este neaparat nevoie de un modul de billing? SAP nu raspunde acestor cerinte?


Multumesc,
Ciprian


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar, 06-Apr-2004 12:16 
Neconectat

Membru din: Mar, 02-Dec-2003 16:26
Mesaje: 84
Locaţie: Romania
He He He,
Mai Ciprian da stiu ca pui intrebari nu gluma :D

In masura in care pot o sa iti dau raspunsuri concrete:

Citat:
Pana unde poate merge o astfel de arhitectura?

In termeni tehnici EAI (Enterprise Arhitecture Integration) E o intreaga stiinta si sint oameni care numai cu asta se ocupa. Limitarea este doar in mintea oamenilor si in contul firmelor :twisted:
Un arhitect EAI are o leafa ametitoare si fiecare concern are vre-o doi trei.
Sint firme cu bani care au configuratii de te miri ca functioneaza (ca si complexitate)

Citat:
o companie poate avea un ERP, un CRM si un Data Warehouse. Ce am mai putea adauga aici? Ma refer numai la sisteme informatice de management...

Concernele mari au mai multe sisteme ERP (in fiecare tara unul) citeva sisteme CRM si Data Warehouse si in plus alte sisteme de supraveghere productie (ex. PMX) si Mobile Sales. La o asemenea configuratie este un sistem Middleware nu necesar ci obligatoriu.

Citat:
Mai departe, daca ar fi sa le punem intr-un sistem, cum s-ar "lega" aceste subsisteme?
ERP si CRM isi transmit date bidirectional, amandoua urmand sa varse date in Data Warehouse? Este corect?

ERP si CRM isi pot trimite date si direct prin IDoc dar IDocurile sint asincrone adica le trimiti cindva si ajung cind au ele chef :wink:
Mai sint RFC Calls care sint in general sincrone adica trimiti ceva si astepti un raspuns imediat
ERP si CRM varsa date in Data Warehouse intradevar. Un raspuns mai complet nu pot sa iti dau trebuie sa mai studiez :oops:


Citat:
O alta intrebare? De ce ar prefera o companie sa ia un ERP de la SAP, un CRM autohton si un Data Warehouse ORACLE? Nu este mai comod sa le ai pe toate de acelasi producator? Pe deasupra te mai si complici cu interfatarea

Pai dragutul de SAP CRM era acum 2 ani o epava (my opinion) asa ca un client de-al meu a ales SIEBEL
La fel si Mobile Sales de la SAP care dadea rateuri de au trebuit cei de la SAP sa dea banii inapoi clientului si despagubiri.
Acum arata totul altfel dar acum 2-3 ani au fost mari probleme cu unele module SAP.
In plus inertia unora si respingerea a tot ceea ce este nou intr-un anumit domeniu.
a face saltul (de la CIEL glumeam :D ) ma rog de la SIEBEL sau Navision la SAP nu e o joaca pentru o firma. Problema nu ar fi costurile ci reticenta oamenilor de a lucra altfel. De fapt termenul de "Change Management" intr-o firma se vinde pe bani grei de tot numai ca nu e numai la nivel de management fi accounting. Lumea uita de amaritii aia din hala de productie care lucrau cumva si acum totul e altfel (Pina si etichetele de pe pachete). Pentru ei treaba asta cere o anumita vointa si disciplina pentru ca in definitiv jobul lor depinde de asta

Citat:
problemele de intrefatare le ai oricum?

La ai sigur 100% sigur. firmele de consultanta fac o groaza de bani din asta. :twisted:

Citat:
Si o ultima intrebare: cum adica BILLING? Un sistem precum SAP sau ORACLE nu "fac fata" la o interpretare a datelor de la niste "masini" care citesc, sa zicem, fluxul de date / voce? Este neaparat nevoie de un modul de billing? SAP nu raspunde acestor cerinte?

Pai sa presupunem ca CONEX are un sistem de BILLING deja implementat pentru lumea telefoniei mobile. Si iaca intr-o zi vrea sa implementeze SAP.
Pai asta nu se poate dintr-un foc asa ca tine sitemul de BILLING alive timp de 2-3 ani ca principal si cind vede ca totul merge struna in SAP face switch din mers. Sigur costa o groaza de bani da il platim noi cei care avem mobile 8) nu ? Cazul la care am lucrat e asemanator. Pentru detalii ai e-mailul meu :wink:

Cu respect
Cristin


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar, 06-Apr-2004 14:01 
Neconectat

Membru din: Lun, 26-Mai-2003 13:42
Mesaje: 144
Locaţie: Bucuresti
Ca de obicei, raspunsurile tale sunt mai mult decat satisfacatoare...
Se pare ca mi-ai citit gandurile... se face ca pe meleagurile noastre exista firme (ff mari) care au atat un ERP (pt note contabile :lol: ), cat si un billing (pentru facturare).
Este vorba de ISP (nu am sa dau nume) si folosesc modulul de billing pentru facturarea transportului de date.
Ma intreb cum s-ar putea genera factura in SD in functie de transportul de date? Este posibil acest lucru in SAP?

Cu deosebit respect,
Ciprian


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar, 06-Apr-2004 16:10 
Neconectat

Membru din: Mar, 02-Dec-2003 16:26
Mesaje: 84
Locaţie: Romania
Pai daca sistemul de contorizare al transportului de date are o interfata cu un limbaj oarecare trebuie programat un adaptor la el care sa culeaga date din sistem si sa le trimita mai departe sub o forma definita (de exemplu XML). SAP are la rindul sau JCO (Java conector) cu ajutorul caruia poti sa te logezi in sistemul SAP si sa executi RFC calls cu datele pe care le culegi de la celalalt sistem.
Treaba pare complicata dar nu e.
Mai simplu dar si mai costisitor intre SAP si Billing sistem se instaleaza SAP XI care ia date transmise de la Billing sistem si le da mai departe la SAP sau invers.
Bineinteles ca Functia RFC va trebui programata dar poti sa folosesti si standardul BAPI de creare comanda si facturare.

Apropo de ce nu faci o factura direct in FI parca transactia MRHR si ai datele din celalalt sistem si in FI-ul din SAP cu referinte cu tot. (Ma refer la un Batch Input) Asta in cazul in care nu te poti debarasa de Billing sistem.

Cu Respect,
Cristin


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar, 06-Apr-2004 16:33 
Neconectat

Membru din: Lun, 26-Mai-2003 13:42
Mesaje: 144
Locaţie: Bucuresti
Cristin scrie:
Apropo de ce nu faci o factura direct in FI parca transactia MRHR si ai datele din celalalt sistem si in FI-ul din SAP cu referinte cu tot. (Ma refer la un Batch Input) Asta in cazul in care nu te poti debarasa de Billing sistem.


Daca ar fi sa aleg eu, fie as renunta rapid la acest billing si as ramane cu ERP -ul, fie raman cu billing-ul dar nu iau un ditamai ERP ca sa colectionez note contabile.
Oricum nu lucrez intr-o asemenea arhitectura, stiu numai ca la unii "se poate si asa", si am vrut sa stiu daca este cu adevarat o solutie profesionista...

Cu respect,
Ciprian


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar, 06-Apr-2004 16:41 
Neconectat

Membru din: Mar, 02-Dec-2003 16:26
Mesaje: 84
Locaţie: Romania
Pai daca costurile de intretinere a doua sisteme nu te omoara poti sa le ai pe amindoua dar si existentul billing sistem are un mod de citire al "contoarelor" asa ca de ce nu un adaptor SAP la aceste contoare.

In definitiv daca costul de dezvoltare al acestor adaptoare sint mai mici decit intretinerea a doua sisteme atunci orice manager adevarat ar opta pentru simpllitate si costuri mai mici. Atentie multi manageri vad doar costurile de moment nu si cele de intretinere inclusiv pentru oamenii proprii. Si se mai pune intrebarea inchiderea de an unde o faci in SAP sau in Billing sistem ? Daca e in SAP atunci se calculeaza si munca celor din FI de a "regla conturile" in mod corespunzator (fara amenzi de la fisc).

Cu respect
Cristin


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 10 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica ataşamente în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
POWERED_BY
Translation/Traducere: phpBB România