Acum este Joi, 02-Mai-2024 01:35

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 11 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: SAP - Java
MesajScris: Lun, 05-Apr-2004 14:52 
Neconectat

Membru din: Lun, 05-Apr-2004 13:59
Mesaje: 7
Am obsevat, in ultimul timp, ca lumea cand vorbeste de SAP vorbeste de R/3 si implicit ABAP. Totusi mai exista o parte de SAP care merge pe JAVA, eu de exemplu sunt pe SAP Enterprise Portal, si folosesc JAVA.


Voi care vorbiti numai despre R/3 ce parere aveti?


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun, 05-Apr-2004 16:14 
Neconectat

Membru din: Mar, 02-Dec-2003 16:26
Mesaje: 84
Locaţie: Romania
Pai in SAP Portals e totul in Java nu ?
Din pacate SAP Java cu SAP ABAP nu sint compatibile la nivel de Baze de date. Concret daca faci o aplicatie in Java pe SAP si una in ABAP nu poti sa iei date din tabela generata cu ABAP in Java decit prin intermediul RFC calls ceea ce pune o gramada de probleme. :evil: O aplicatie XApp facuta in Java e doar pentru lumea Java SAP nu si pentru ABAP. treaba deosebit de suparatoare dar confirmata public de catre SAP (Am fost in 12.03.2004 in Walldorf DE).
SAP impinge puternic Java si prin noile versiuni de Kernel 6.20, 6.30, 6.40 dar au o problema uriasa la securitate :x .
Mai e si inertia multor ABAP-isti de a gindi "Object Oriented" :wink:
Cind aud de clase fug toti ca potirnichile :))
Pentru ca ce sa mai vorbim:
- ABAP = Interpretor = origine in Cobol = Programare mai simpla
- Java = Clase = Compilare = Alt Environment = gasesti programatori mai greu.

Mai pot spune ca SAP are cam 450-500 Programatori Bulgari care fac partea de Java in Bulgaria.

Cu respect,
Cristin


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun, 05-Apr-2004 16:24 
Neconectat

Membru din: Lun, 05-Apr-2004 13:59
Mesaje: 7
Tocmai asta e si idea mea, am vazut ca SAP-ul baga super puternic pe JAVA, si eu chiar daca nu am multa experienta pe SAP, imi dau seama ca miscarea asta e de origine noua. Dar totusi pe unde ma intorc peste tot aud SAP = R/3 si ce e pe langa e mult prea putin. Eu sunt ca varsta din toate punctele de vedere foarte tanar, si JAVA e un limbaj care se aproprie de "sufletul meu" , pe de alta parte nici macar nu stiu ABAP.

Lumea SAP e interesanta, dar oare ce limba va vorbi ea peste 2 ani ?


Ma intreb daca pot "supravetui" in lumea SAP fara sa stiu ABAP :).

Si inca ceva, ce e cu gaurile de securitate ? :twisted:


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun, 05-Apr-2004 16:38 
Neconectat

Membru din: Mar, 02-Dec-2003 16:26
Mesaje: 84
Locaţie: Romania
Eu am crezut acum acum citiva ani ca nu trebuie sa stiu Basic ca deh e pentru copii si la fel si cu COBOL. Eram un Assemblist convins si in rest C++ cit incape. Prin 98 cineva mi-a oferi un job in ERP ( Deh - Mutat date din dreapta in stinga :() Si mi-am zis: Daca continui in C++ cistig cu 70% mai putin si doar nu o sa programez baze de date prea mult. Dar din pacate Banul isi spune cuvintul si acum dupa aproape 7 ani programez in proportie de 90 % doar Baze de Date :x .
ABAP-ul e un fel de Basic prentru cunoscatori. Daca ai de cistigat din asta o sa il inveti cam in 2-3 saptamini (Mai greu cu cunostintele de module si experienta). Numai cu Java in lumea SAP nu o sa ai o felie prea mare dar cu Java si ABAP si 'on top' Programator ai sanse foarte mari de reusita.
Daca as programa dupa "sufletul meu" (CAD/CAM si image processing, chestie pe care am facut-o tim de 10 ani) acum as fi undeva la un nivel de cistig mult mai mic.
In Viata ai trenuri de diferite viteze, al meu a fost mai urit pe dinafara (ERP) dar mai luxos pe dinauntru.

SAP nu are incotro si va face tot mai mult pe Java pentru ca ABAP e "un limbaj invechit" (no ofence pentru ABAP-isti). Deocamdata nu e chiar asa de invechit d.p.d.v al posibilitatiol de cistig.

Cu Respect
Cristin


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie, 07-Apr-2004 08:22 
Neconectat

Membru din: Mar, 06-Apr-2004 09:45
Mesaje: 47
Locaţie: Bucuresti
Am stat si eu si m-am gandit daca abapul va inlocui java.
Atata timp cat pe orice functie abap ai sa te poti plimba in voie (fara sa stai sa decompilezi ca in java), sa faci debug direct pe server, nu cred ca java va putea inlocui ABAp.
Sunt cateva module in java, de exemplu Mobile engine. Bineinteles ca te chinui o gramada pana il faci sa mearga dar nu este ca in abap pui un breakpoint si vezi de ce nu merge.
La instalarea solutiei ME as fi preferat sa fie scris in ABAP si comunicatia sa se faca cu BSP-uri, chiar daca ma descurc mult mai bine in java.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie, 07-Apr-2004 10:30 
Neconectat

Membru din: Mar, 02-Dec-2003 16:26
Mesaje: 84
Locaţie: Romania
Citat:
Am stat si eu si m-am gandit daca abapul va inlocui java.
:?: :?: :?:
E ca si cum ai spune ca Basicul va inlocui C#
ABAP e limitat doar la SAP pe cind JAVA ....
In plus ABAP are o groaza de limitari pe care cei de la SAP incearca sa le infrumuseteze cu noi functionalitati.
Este adevarat ca in general pentru SAP ar trebui sa lucrezi cu ABAP dar ce te faci ca toate noile module SAP sint bazate pe JAVA. In SAP XI de exemplu fara JAVA esti foarte limitat (extrem de limitat). SAP are probleme cu JAVA doar d.p.d.v. al securitatii. Daca ar putea rezolva elegant problemele de securitate ar rescrie totul in JAVA.
E Adevarat ca Debugul se face mai greu intr-un limbaj compilat dar posibilitatile sint mult mai mari decit la un limbaj interpretat.
E ca si diferenta intre Basic si C. In amindoua poti sa programezi dar daca faci ceva serios te gindesti la C nu la Basic.
Acum ABAP e mai puternic in SAP dar fara Java nu ai portale si multe altele si cum multi au SAP se gindesc "cum ar fi sa leg si productia la SAP" raspuns: "Ne trebuie adaptoare, programe mai complexe care nu muta date dintr-o tabela in alta ci citesc de pe portul x date in binar si le transforma pentru a intelege si ABAP ceva din ele"

E careva de alta parere ?

Cu respect
Cristin


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie, 07-Apr-2004 11:14 
Neconectat

Membru din: Mar, 06-Apr-2004 09:45
Mesaje: 47
Locaţie: Bucuresti
am vrut sa zic daca java va inlocui abap, dar cred ca azi am venit prea devreme la servici :).
asta schimba lucrurile nu?


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie, 07-Apr-2004 11:28 
Neconectat

Membru din: Mar, 02-Dec-2003 16:26
Mesaje: 84
Locaţie: Romania
Clar, inseamna ca sintem cam de aceeasi parere.
Sorry pentru reactie :oops:
Cristin


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin, 09-Apr-2004 20:41 
Neconectat

Membru din: Mar, 02-Dec-2003 16:26
Mesaje: 84
Locaţie: Romania
Mea culpa,
The_cat a m-a adus cu piciorele pe pamint privitor la Java Compilat sau nu. E si una si alta. Mi-a ramas capul doar la prima parte.
:oops:
O descriere detaliata despre JAVA Compilat sau interpretat se gaseste aici:
http://www.scit.wlv.ac.uk/~in6659/modul ... extras.pdf

Inca odata mersi :oops: si corect este desigur ceea ce este mai bine explicat in link

Cine nu e satisfacut de explicatie sa caute pe google dupa: "java is compiled or interpreted ?" si are o caruta de raspunsuri.

Deh m-a luat valul, fiind satul de atita ABAP :oops:

Cu respect
Cristin


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar, 13-Apr-2004 18:13 
Neconectat
Site Admin

Membru din: Lun, 19-Mai-2003 12:03
Mesaje: 324
Locaţie: Bucuresti
Sunt de acord ca ABAP este un limbaj invechit, totusi noile extensii OO il modernizeaza mult. Nu cred insa ca SAP va renunta la ABAP prea curand, pentru ca:
  1. Efortul impus clientilor ce au nenumarate programe ABAP ar fi prea mare si ar putea provoca reactii adverse;
  2. Nu vad nici un avantaj evident in aceasta. Sigur, exista de 100 de ori mai multi programatori Java decat ABAP, dar problema programarii in SAP nu este limbajul ci sistemul in ansamblu. In ceea ce priveste interfatarea cu alte sisteme - exista destule solutii.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie, 14-Apr-2004 11:22 
Neconectat

Membru din: Mar, 02-Dec-2003 16:26
Mesaje: 84
Locaţie: Romania
Citat:
Nu cred insa ca SAP va renunta la ABAP prea curand,..

Aici sint de acord cu Costin mai ales ca inghetarea versiunii SAP 4.7 pina in 2007-2010 inseamna ca nimeni nu mai modifica SAP in urmatorii 4-6 ani d.p.d.v al functiilor de baza. Deci ABAP este si va ramine baza SAP.
Doar modulele mai noi sint dezvoltate din JAVA restul "ramine cum am stabilit (ABAP)" :twisted:
Mai ramine problema de securitate in JAVA si compatibilitatea cu versiunile mai vechi si cu bazele de date bazate pe ABAP (Adica aproape tot in SAP).
Mai este si armata de fosti COBOL-isti care sint acum SAP ABAP-isti si care oricum nu privesc OO cu ochi prea buni. "Ce nu era bine inainte ?!?"

Cu respect
Cristin


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 11 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica ataşamente în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
POWERED_BY
Translation/Traducere: phpBB România