Acum este Mie, 01-Mai-2024 16:35

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: projects
MesajScris: Mar, 06-Apr-2004 10:31 
Neconectat

Membru din: Mar, 06-Apr-2004 09:45
Mesaje: 47
Locaţie: Bucuresti
Presupun ca implementati de foarte multi ani aplicatii SAP.
Cand faceti un proiect pentru un client ma gandesc ca trebuie sa faceti niste documente, un manual de customizare, iar pentru partea dezvoltata un manual tehnic. Ceea ce nu inteleg cum reusiti sa faceti asta cu editorul asta se38 care cred ca are foarte putine facilitati. Programatorul poate sa scrie codul in orice (asta pt ca se38 este un notepad si nimic mai mult) dar codul, functiile trebuie sa fie foarte bine documentate. Ma gandesc la o modalitate de a comenta functiile astfel incat la sfasit sa-ti genereze un document cu API-ul folosit si comentariile pe fiecare functie, membru. (cum ar fi
/**
*
**/)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar, 06-Apr-2004 12:27 
Neconectat

Membru din: Mar, 02-Dec-2003 16:26
Mesaje: 84
Locaţie: Romania
Citat:
Cand faceti un proiect pentru un client ma gandesc ca trebuie sa faceti niste documente, un manual de customizare, iar pentru partea dezvoltata un manual tehnic.

De obicei aceste manuale sint in forma ".doc" si contin mai multe pagini din care utile sint doar 10%
Programul pe care il faci trebuie in general ca il descrii pe scurt eventual cu un exemplu si in SAP. Da editorul e greoi dar "cest la vie" :D

Citat:
...codul, functiile trebuie sa fie foarte bine documentate.

Codul in general e comentat foarte putin, la fel si functiile. A sti sa citesti cod e un lucru pe care orice consultant SAP ar trebui sa il poata chiar daca e numai consultant de modul. In firma la mine asta e cea mai mare problema pentru ca dupa "/h"-ul ala "nenorocit" consultantul arunca miinila in sus ca la "Stai ca trag" si zice :"Eu de aici nu mai stiu". Si vine un programator si debugheaza isi bate capul cu o eroare si in final ii spune consultantului unde si ce si cum si mai departe la client explica consultantul :evil:
Citat:
Ma gandesc la o modalitate de a comenta functiile astfel incat la sfasit sa-ti genereze un document cu API-ul folosit si comentariile pe fiecare functie, membru. (cum ar fi
/**
*
**/)
He He He, Java code sa traiasca....

Cu Respect,
Cristin


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar, 06-Apr-2004 12:34 
Neconectat

Membru din: Lun, 20-Oct-2003 08:41
Mesaje: 84
Locaţie: Bucuresti
O precizare in plus.
Se38 e greoi, de acord, dar nici chiar Notepad nu e.
Vreau sa zic, facilitatile de navigare pe dif. obiecte (nu in sensul OOP) nu prea se intalnesc in Notepad.
Se38 e un program ABAP (SAPMEDIT) si se supune in consecinta acestei constrangeri.

_________________
Bogdan CIOC


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar, 06-Apr-2004 13:32 
Neconectat

Membru din: Mar, 06-Apr-2004 09:45
Mesaje: 47
Locaţie: Bucuresti
mie pur si simplu ni-mi vine sa cred. in 30 de ani puteau sa faca si ei un editor adevarat. Eu incerc sa invat si abap acum, gandindu-ma ca un consultant adevarat SAP trebuie sa stie si abap nu numai java, dar imi este foarte greu. E un pas urias (in spate bineinteles) sa treci de la un ide cu refactoring si autocomplete la se38.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar, 06-Apr-2004 13:39 
Neconectat

Membru din: Mar, 02-Dec-2003 16:26
Mesaje: 84
Locaţie: Romania
Da dar munca innobileaza si ... :twisted:
Pasul in spate e clar dar daca renteaza financiar... :twisted:
In asamblor se scriau linii de cod cu zecile de mii si nimeni nu se plingea.

Documentatia pentru un programator este ceva "josnic" ce, nu se intelege din cod ce vroiam sa scriu ? :twisted:

Cred pur si simplu ca SAP nu si-a batut capul cu doumentatia pentru ca altfel nu ar vinde atit de bine cursurile lor.
E careva de alt parere ?

Cu respect,
Cristin


Ultima oară modificat de Cristin pe Mar, 06-Apr-2004 17:17, modificat de 2 ori în total.

Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar, 06-Apr-2004 14:38 
Neconectat

Membru din: Lun, 27-Oct-2003 11:00
Mesaje: 9
lipsa documentatiei la functii m-a 'framantat' si pe mine asa ca am intrebat pe cineva la sap si raspunsul a fost

Intrebarea mea:
"Am o intrebare care ma ‘framanta’ de mult .
> De ce nu au toate functiile documentatie ?
> Fiindca nu exista sau ca nu a fost ‘released’ catre clienti."

Raspuns:
"De regula nu exista. Programatorii insista sa scrie doku doar pentru API-uri, BAPI-uri si la cateva categorii din Reuse (gen ALV). In rest este destul de arbitrar. Majoritatea functiilor sunt apelabile doar intr-un context foarte strict si bine determinat (adesea intern: o functie SAP cheama o alta functie SAP care sa-i faca o operatiune anume pe care numai functia apelanta o necesita), context care trebuie descris la randul lui in respectiva documentatie. Ar fi un efort prea mare."


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica ataşamente în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
POWERED_BY
Translation/Traducere: phpBB România