Acum este Joi, 02-Mai-2024 09:04

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Implementare CO
MesajScris: Sâm, 25-Sep-2004 15:00 
Neconectat

Membru din: Lun, 26-Mai-2003 13:42
Mesaje: 144
Locaţie: Bucuresti
Am niste intrebari mai mult de ordin general, dar care m-ar ajuta (raspunsurile) sa-mi fac o imagine despre ce resurse trebuiesc alocate pentru tot ceea ce inseamna implementarea CO, si utilizarea / intretinerea ulterioara, avand in vedere ca, in cazul meu, se va face cu resurse interne.

1. Cat ar costa o implementare facuta de o firma de consultanta? (ma refer la Centre de cost si Profitabilitate, avem mai multe companii, este vorba de aproximativ 30 utilizatori / contabili)

Cat timp ar dura aceasta implementare, tinand cont ca se pleaca cu inceputul, adica de la analiza, si se va termina cu sfarsitul :lol: , adica cu training la utilizatorii finali?


2. In cazul in care implementarea se face "in casa", ce resurse ar trebui alocate:
- cate persoane sunt necesare in dep.IT pentru implementare? Este nevoie de o persoana separata, sau responsabilul cu FI poate "face fatza" si la implemetarea CO, si apoi la intretinerea lui mai departe, tinand cont si de eventualele taskuri (repartizari) care sunt specifice CO -ului, si care nu pot fi alocate utilizatorilor?

- ce instruire ar trebui sa se faca pt aceste persoane? eventual cat ar costa aceste trainig-uri (de implementare :D )?

- este nevoie de un departament special care se ocupa de CO, asa cum exista departament pentru FI?

- cam cati utilizatori sunt nevoie (care se ocupa numai de CO: operare, repartizare, raportare, verificare, etc - numai utilizare)?

- ce instruire ar trebui sa se faca pt aceste persoane? eventual cat ar costa aceste trainig-uri (de utilizare)?

- cat timp ar dura o implementare in house a modulului CO, cu submodulele centre de costuri si analiza profitabilitatii?



Repet: sunt intrebari de ordin foarte general, nu vreau sa-mi fac decat o imagine de ansamblu - oricum sefii decid cum se va proceda :shock: .

Mi-ar prinde bine orice fel de experienta, atat din partea clientului SAP, cat si a implementatorului, sau ce ati auzit ca se intampla pe la alte case...

Mi-ar fi foarte util un plan, sau ceva chestionare in legatura cu implementarea CO, orice fel de documentatie (nu tehnica - ca asa ceva nu cred ca pot obtine decat cu bani grei :D , ci ceva despre planificare / resurse / pasi pentru implementare CO - cam ceea ce face un project manager).


Multumesc foarte mult.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Implementare CO
MesajScris: Lun, 27-Sep-2004 16:42 
Neconectat

Membru din: Lun, 26-Mai-2003 13:42
Mesaje: 144
Locaţie: Bucuresti
nu mai e nimeni pe aici?


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Implementare CO
MesajScris: Mar, 28-Sep-2004 14:42 
Neconectat
Site Admin

Membru din: Lun, 19-Mai-2003 12:03
Mesaje: 324
Locaţie: Bucuresti
Prima problema e ca intrebarile sunt foarte generale si e greu sa faci o apreciere corecta a costurilor. A doua problema e ca nu prea se fac publice astfel de preturi.

Asadar pentru o estimare corecta a costurilor, trebuie sa :
  1. intocmesti un caiet de sarcini pentru acest proiect
  2. ceri de la mai multe firme oferte de implementare


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Implementare CO
MesajScris: Vin, 01-Oct-2004 15:33 
Neconectat

Membru din: Lun, 26-Mai-2003 13:42
Mesaje: 144
Locaţie: Bucuresti
Nu zice nimeni nimic?
Macar spuneti cum e la voi...


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica ataşamente în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
POWERED_BY
Translation/Traducere: phpBB România