Acum este Mie, 01-Mai-2024 22:32

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 12 mesaje ] 
Autor Mesaj
MesajScris: Joi, 08-Mar-2007 12:45 
Neconectat

Membru din: Vin, 19-Ian-2007 11:33
Mesaje: 35
Locaţie: Bucuresti
In cazul in care furnizorul mi-a prestat un serviciu in ianuarie dar factura soseste abia in februarie, trebuie inregistrata cheltuiala mea folosind contul de facturi nesosite 408.
Cum se face acest lucru in SAP?
Am citit ca aceasta operatie se numeste Accruals in engleza. dar nu am inteles prea bine ce trebuie facut.

se poate defini un indicator special CM pentru a reconcilia clientii/ furnizorii pe conturile 418 si respectiv 408?

Exista o alta procedura?

Si inca o intrebare... La venituri/cheltuieli inregistrate in avans (deferrals)
am citit ca exista tranzactia fbs1 pentru a le posta si f.81 pentru a le storna. Numai ca daca eu am un venit in avans pe 11 luni nu vreau sa stornez 11 luni si sa postez iar 10 luni, as vrea sa scot din avans doar cate o luna. Ce ma sfatuiti?

_________________
Va multumesc!
Letitia


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 18-Mar-2007 16:25 
Neconectat

Membru din: Lun, 26-Mai-2003 13:42
Mesaje: 144
Locaţie: Bucuresti
Daca axest serviciu priveste numai luna ianurie, nu te complica si fa pur si simplu o inregistrare in ian cu chelt.in avans, si alta in februarie pt a stinge factura.

Poti sa folosesti ind.special de CM.

Poti folosi tranzactia F-02.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun, 19-Mar-2007 09:18 
Neconectat

Membru din: Vin, 19-Ian-2007 11:33
Mesaje: 35
Locaţie: Bucuresti
Pai nu pot sa fac acest lucru! Cheltuieli in avans inseamna ca am o fact in perioada curenta dar cheltuiala se refera la o alta perioada. In cazul facturilor nesosite este exact pe dos: cheltuiala se refera la aceasta perioada, trebuie s-o inregistrez dar nu am documentul respectiv, si o voi inregistra in perioada urmatoare, atunci cand va sosi.

Si referitor la un venit in avans pe un an intreg, din care trebuie sa scot luna de luna (sau macar trimestrial) suma aferenta, cum trebuie procedat? Se poate storna partial??

_________________
Va multumesc!
Letitia


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Venituri/cheltuieli in avans
MesajScris: Lun, 19-Mar-2007 18:59 
Neconectat

Membru din: Lun, 29-Ian-2007 18:17
Mesaje: 27
Locaţie: Timisoara
Veniturile si cheltuielile in avans se inregistreaza cu toata suma in conturile 472, respectiv 471, iar in fiecare luna se scoate din 472/471 si se inregistreaza pe venit sau cheltuiala, nemaifind necesara stornarea din 472/471. Monografia contabila: 4111=472 si trecerea pe venituri 472=4111.
Daca nu exista inca factura, poti folosi indicator de carte mare speciala care sa duca pe contul 418.
Similar si la cheltuieli in avans.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Rectificare
MesajScris: Mar, 20-Mar-2007 16:17 
Neconectat

Membru din: Lun, 29-Ian-2007 18:17
Mesaje: 27
Locaţie: Timisoara
472=7XX


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie, 21-Mar-2007 17:02 
Neconectat

Membru din: Vin, 19-Ian-2007 11:33
Mesaje: 35
Locaţie: Bucuresti
Iti multumesc mult lenoim pentru raspuns.

Problema este ca eu am definit 472 - venituri in avans ca un cont de reconciliere clienti pentru a avea situatia analitica a veniturilor in avans.
Atunci cand incerc sa postez 411 = 472 pe codul de taxa A5 (vz scutite de tva) imi da urmatorul mesaj de eroare:Specif. cod TVA oriunde sau introd. '**' Nr. mesaj FF712 in cazul in care contul 472 e definit ca nerelevant la taxe, iar in cazul in care este relevant la taxe (categ taxa: * ) mesajul este Cod TVA A5 nu apare în orice poz. cont CM
Nr. mesaj FF753.

_________________
Va multumesc!
Letitia


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Facturi nesosite
MesajScris: Mie, 21-Mar-2007 18:07 
Neconectat

Membru din: Lun, 29-Ian-2007 18:17
Mesaje: 27
Locaţie: Timisoara
Daca ai definit contul 472 ca si cont de reconciliere, atunci sa fi atenta sa-i modifici si grupul stare camp asemanator cu al contului 4111 sau sa creezi un grup stare cu referinta la G067 si sa-l pui pe ala.
In cazul in care vei avea de inregistrat si pe contul 4427, fiind implicate doua conturi de reconciliere (4111 si 472-in cazul tau), sistemul nu posteaza automat pe contul 4427 si trebuie sa faci tu inregistrare manuala pe acest cont (cheie 50-4427).

De asemenea, ai putea sa-i pui la contul 472, in casuta categorie taxa, '+ Numai iesiri de taxa permise'.

PS. Eu am facut pe test si merge cu toate categoriile de taxa, cu conditia sa am la contul 472 un grup stare camp ce are aceleasi campuri obligatorii cu cheia de inregistrare.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi, 22-Mar-2007 11:07 
Neconectat

Membru din: Vin, 19-Ian-2007 11:33
Mesaje: 35
Locaţie: Bucuresti
Am modificat cheia de inregistrare astfel incat sa fie identica grupului de stare g067, setat pentru 472.
Cu tranzactia f-02 merge postarea pe taxe cu TVA, am postat
4111 = %
472
4427
pentru taxa A1.
Dar la A5 care e scutit de imi da acelasi mesaj de eroare. :shock:

_________________
Va multumesc!
Letitia


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Coduri de taxa
MesajScris: Joi, 22-Mar-2007 13:01 
Neconectat

Membru din: Lun, 29-Ian-2007 18:17
Mesaje: 27
Locaţie: Timisoara
Daca inregistrezi pe un cont de venit (7xx) cu codul de taxa A5 merge? Sau doar in cazul contului 472 nu functioneaza?


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi, 22-Mar-2007 14:01 
Neconectat

Membru din: Vin, 19-Ian-2007 11:33
Mesaje: 35
Locaţie: Bucuresti
Da, pe ct 706 mai am o fact client de chirie pe A5 pe care am introdus-o cu succes si se reflecta corect in jurnale, in decont tva..

Am introdus aceiasi fact cu partea aferenta unui trimestru pe 706 si pentru trei trimestre pe 472, toate pe codul de taxe A5 si iarasi a mers. Problema e cand sunt doar cele doua pozitii: clientul (4111) si ac client cu indicator special (472).


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Cod taxa
MesajScris: Joi, 22-Mar-2007 18:15 
Neconectat

Membru din: Lun, 29-Ian-2007 18:17
Mesaje: 27
Locaţie: Timisoara
Vezi daca in tranzactia FTXP, la codul de taxa A5, ai alocat contul 4427. Sau daca nu trimite-mi un mail cu capturi de ecran la conturile 472, 4111, 706 si configurarea codului de taxa A5 la adresa lenoim@gmail.com

Spor la treaba


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: deznodamantul
MesajScris: Mar, 03-Apr-2007 14:06 
Neconectat

Membru din: Vin, 19-Ian-2007 11:33
Mesaje: 35
Locaţie: Bucuresti
Cum s-a rezolvat in final problema:

In cazul veniturilor si chelt in avans am decis ca nu trebuie sa fie conturi de reconciliere pentri clienti si respectiv venituri.

In cazul avansurilor si facturilor nesosite/neemise pentru a posta documente cu cod de taxa scutit A5, W0 etc, am intervenit in customizare la message control si am setat ca mesajul respectiv de eroare sa fie prezentat doar ca warning, sa pot totusi sa salvez documentul. Implicit el ar fi trebuit sa fie warning, nu stiu de ce la mine era eroare ca nu umblase nimeni prin ele.

In fine Problema este rezolvata!!!

_________________
Va multumesc!
Letitia


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 12 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica ataşamente în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
POWERED_BY
Translation/Traducere: phpBB România