Acum este Mie, 01-Mai-2024 22:59

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 12 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun, 08-Dec-2003 15:39 
Neconectat

Membru din: Joi, 17-Iul-2003 13:49
Mesaje: 62
Locaţie: romania
bogdancioc scrie:
(Vezi ceva mai jos in forum, cerinta (dezideratul) era de a limita notele contabile ce pot fi introduse in sistem doar la note contabile de forma unul-la-mai-multi sau mai-multi-la-unul (nu sunt contabil, scuzati limbajul ne-profesionist), rezolvarea acestei cerinte e o problema delicata - in sensul ca nu stiu inca unde as putea atasa aceasta functionalitate, mai mult, nu stiu DACA pot atasa aceasta functionalitate).


ma bag oarecum offtopic in discutie fiindca nu stiu nimic despre userexiturile de fi, dar vreau sa te intreb de ce ai nevoie sa limitezi nota contabila la forma unu la mai multi?
orice nota contabila (si aia din spatele documentului de mm) sau doar notele introduse pe "carte mare"?

_________________
gri, romania


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun, 08-Dec-2003 16:59 
Neconectat

Membru din: Lun, 20-Oct-2003 08:41
Mesaje: 84
Locaţie: Bucuresti
Despre intrebarea ta: cred ca Ciprian e mai in masura sa iti raspunda, ce doreste sa faca cu notele contabile, cand si mai ales de ce.
Era o paranteza Gri, oricum - multumesc pentru interes.

_________________
Bogdan CIOC


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun, 08-Dec-2003 17:07 
Neconectat

Membru din: Lun, 26-Mai-2003 13:42
Mesaje: 144
Locaţie: Bucuresti
La NC de forma % - % este imposibil de facut o defalcare a corespondentei... :wink: simplu
De exemplu, o cerinta ar fi din ce se compune rulajul unui cont, sau ce corespondente (privite prin conjunctie cu acest cont) participa la foormarea rulajului, etc. etc.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun, 08-Dec-2003 17:14 
Neconectat

Membru din: Joi, 17-Iul-2003 13:49
Mesaje: 62
Locaţie: romania
Ciprian scrie:
La NC de forma % - % este imposibil de facut o defalcare a corespondentei... :wink: simplu
De exemplu, o cerinta ar fi din ce se compune rulajul unui cont, sau ce corespondente (privite prin conjunctie cu acest cont) participa la foormarea rulajului, etc. etc.


poate ca ar trebui sa ne mute costin pe fi cu bucata asta de discutie, dar in fine..

cred ca inteleg ce zici. nu poti sa faci o fisa a contului daca le ai % la%.
dar la ce note te referi. notele de carte mare sau care? da-mi te rog un exemplu, ca m-ai facut curios.

nu de alta, dar e o parere a mea ca atunci cand vrei sa schimbi un lucru in sap, e mai bine sa stai un pic si sa te gandesti daca realmente vrei sa-l schimbi.

_________________
gri, romania


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun, 08-Dec-2003 17:34 
Neconectat

Membru din: Lun, 26-Mai-2003 13:42
Mesaje: 144
Locaţie: Bucuresti
gri scrie:
da-mi te rog un exemplu, ca m-ai facut curios.

nu de alta, dar e o parere a mea ca atunci cand vrei sa schimbi un lucru in sap, e mai bine sa stai un pic si sa te gandesti daca realmente vrei sa-l schimbi.


Nu e vorba de a schimba ceva in sap? ce intelegi prin "a schimba ceva"?
Este vorba de interpretare...de rapoarte, etc.
Ca un exemplu, pot sa-ti spun ca in FB01 se pot introduce oricate linii intr-o NC (desigur, mai putin de 999). Problema este la combinatia "cheie de inregistrare" si "inregistrare negativa". De aici trebuie sa rezulte fie 1 - %, fie % - 1.
Mai complicat este....(trebuie sa te introduc in contextul nostru - aici avem doua valute, deci 3 :twisted: monede), fiecare moneda poate sa determine o diferenta de curs valutar, pe debit sau pe credit, etc, etc. La asta mai adauga, de exemplu, o factura de vanzare cu discount, care intra in combinatia CHEIE si INREG NEG. Apoi, imaginaza-ti o incasare cu cliring la aceasta factura, incasare cu diferenta de curs valutar, o cheltuiala pe debit pt prima valuta, si un venit pe credit din a doua valuta...
Unde mai pui faptul ca un user poate introduce intentionat sau nu o NC de forma % - %...
Si unde mai pui faptul ca aceasta relatie de % - % din standard (adica cheie de debit - cheie de credit) difera - insa NUMAI PRIN INTERPRETARE- de relatia % - % din specificul inregistrarii begative, unde o cheie de debit cu inregistrare negativa devine cheie de credit cu semnul minus - de exemplu...
Cati useri inteleg ascet lucru, sau cati contabili. Apropo, la noi sunt vreo 600 angajati...
Sper ca s-a inteles ceva.

Ciprian


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Note multiple
MesajScris: Mar, 09-Dec-2003 10:56 
Neconectat
Site Admin

Membru din: Lun, 19-Mai-2003 12:03
Mesaje: 324
Locaţie: Bucuresti
Din modul in care trateaza SAP notele contabile deduc ca afara aceasta analiza a corespondentei conturilor sintetice contabile pur si simplu nu este folosita. In SAP este posibila si o nota de tipul N la zero (!!), de genul:
Cod:
      %              =  (nimic)             0         
5311000000                          1.000.000
5121000000                         -1.000.000


Banuiesc ca pentru a se afla aceleasi informatii se foloseste altceva (pesemne CO).


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar, 09-Dec-2003 12:51 
Neconectat

Membru din: Joi, 17-Iul-2003 13:49
Mesaje: 62
Locaţie: romania
sa o iau in ordine inversa.
costin
nota aia nu e 0 la N. e 1 la -1 ca sa ma exprim asa. adica debit rosu la debit negru. intr-adevar, afara genu asta de informatii este altfel abordat, dar asta nu inseamna ca tipul de nota contabila pe care l-ai dat acolo nu se foloseste si la noi.
un exemplu este transferul intre doua planturi aflate in acelasi cod de companie, dar pe balantze diferite.
adica miscarea 301, care-mi da:

dr 3021 -1000lei in balanta100
dn 3021 1000lei in balanta 200

asta e un transfer de consumabil de la fabrica 100 la fabrica 200 si asta e nota generata de sistem si este foarte frecventa, cel putin in configurarea mea.

ciprian. am ametzit citind exemplu si nu sunt foarte sigur ca am inteles. ce voiam eu insa sa spun este ca, daca te referi strict la notele de mana, ai si solutia instruirii contabililor sa lucreze cum vrei tu. uneori poate fi mai simpla decat gasirea unui userexit.

faza cu sase sute de angajati nu ma impresioneaza, la noi sunt 20000. nu lucrez eu cu toti, dar nici tu nu lucrezi cu toti 600 ai tai, nu? :lol:
cand ziceam de schimbare ma refeream la userexit, fiindca orice ai pune tu acolo, ai pus tu si deci e schimbare de standard, e customer function...

daca tu o sa reusesti sa blochezi inregsitrarile de tip n la n, nu o sa blochezi totusi si inregistrarile de tip 1 la 1, dar puse mai multe pe acelasi document de fi?

ma rog, poate iti da vreo idee un consultant fi. faza nasoala la chestiile astea e ca nu te poti duce pe sapfans sa intrebi, ca se uita aia la tine ca picat din luna daca te apuci sa-i intrebi de fisa contului.

_________________
gri, romania


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar, 09-Dec-2003 15:29 
Neconectat

Membru din: Lun, 26-Mai-2003 13:42
Mesaje: 144
Locaţie: Bucuresti
Gri, vad ca esti putin precipitat.
1.
gri scrie:
faza cu sase sute de angajati nu ma impresioneaza, la noi sunt 20000. nu lucrez eu cu toti, dar nici tu nu lucrezi cu toti 600 ai tai, nu? :lol:

Nu si-a propus nimeni sa te impresioneze. nu de asta ne "intalnim" aici, ca sa ne impresionam reciproc.

2.
gri scrie:
sa o iau in ordine inversa.
costin
nota aia nu e 0 la N. e 1 la -1 ca sa ma exprim asa. adica debit rosu la debit negru. intr-adevar, afara genu asta de informatii este altfel abordat, dar asta nu inseamna ca tipul de nota contabila pe care l-ai dat acolo nu se foloseste si la noi.

Nu a afirmat nimeni ca la voi se foloseste astfel de NC.
Apoi, daca ar fi luam in calcul orice metoda de relationare a liniilor dintr-un doc.ctb, si semnificatia acestora (debit / credit), exemplul dat de Costin este fix 0 la N, sau daca vrei, N la 0. Dar de 1 la -1...ca relatie...n-am auzit. Oare cum s-ar lega doua tabele intr-o astfel de relatie???

3.
gri scrie:
un exemplu este transferul intre doua planturi aflate in acelasi cod de companie, dar pe balantze diferite.
adica miscarea 301, care-mi da:

dr 3021 -1000lei in balanta100
dn 3021 1000lei in balanta 200

asta e un transfer de consumabil de la fabrica 100 la fabrica 200 si asta e nota generata de sistem si este foarte frecventa, cel putin in configurarea mea.

Daca se afla ceva anume in configurarea ta, nu inseamna ca este neaparat si corect, deci nu este elegant sa dai un contraexemplu doar prin faptul ca asa este la tine. Configurarea ta arata asa datorita customizarii din OBYC, iar acest lucru il cunosti bine... Nu te impiedica nimeni sa treci conturi de gestiune, sau ceva extrabilantier, sau sa nu treci conturi - sunt multe optiuni...in fine, sa treci conturi pe debit si pe credit, astfel incat sa obtii o NC completa, chiar daca cresti rulajele.

4.
gri scrie:
ciprian. am ametzit citind exemplu si nu sunt foarte sigur ca am inteles.

Prieteneste iti spun ca nu este obligatoriu sa raspunzi daca nu intelegi intrebarea sau daca ai "ametit". Cel putin, poate pe ceilalti vizitatori nu ii intereseaza remarcile ce tradeaza anumite dificultati ...avem emoticons.

5.
Hai sa trec, in sfarsit, la subiect. Sper ca nu te-a deranjat acest raspuns.

gri scrie:
daca tu o sa reusesti sa blochezi inregsitrarile de tip n la n, nu o sa blochezi totusi si inregistrarile de tip 1 la 1, dar puse mai multe pe acelasi document de fi?

Poti sa-mi dai un exemplu de UN document cu MAI MULTE inregistrari de tip 1 la 1? Nu de alta, dar m-ai facut curios...

-------------------
Respect,
Ciprian


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar, 09-Dec-2003 15:34 
Neconectat

Membru din: Lun, 26-Mai-2003 13:42
Mesaje: 144
Locaţie: Bucuresti
Prin user exit se poate introduce un mesaj de avertizare...sau de eroare, intr-un anumit context.
Este considerata aceasta ca o interventie in sistem?
User -ul salveaza documentul doar in CONDITIILE stabilite, si nu se intervina asupra standardului...
Iata o metoda de utilizare a user exitul -ului...


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar, 09-Dec-2003 16:13 
Neconectat

Membru din: Joi, 17-Iul-2003 13:49
Mesaje: 62
Locaţie: romania
of, ciprian, m-ai inteles gresit.
vezi ca am pus si emoticoane si oricum nu am avut intentia sa te corectez sau sa te enervez.

in fine, sa trec la subiect.

Citat:
Nu a afirmat nimeni ca la voi se foloseste astfel de NC.


cum adica nu a afirmat nimeni? am afirmat eu ca acest tip de note este foarte frecvent in sistemul meu si nu este dat de configurarea de obyc, este sapstandard in situatia pe care am descris-o mai devreme. remarca cu "cel putin in configurarea mea" se refera la frecventa aparitiei evenimentului, nu la setarile sistemului. data fiind structura organizationala a biznisului meu, am foarte multe transferuri de genu asta.
daca ai avea si tu situatii similare, te asigur ca s-ar genera note similare.

chestia asta cu relationarea 1:n, n:m etc sunt mai mult niste descrieri vizuale ale situatiei. nota aia pe care am pus-o eu face doua intrari in bseg. aia a lui costin la fel.
ce relationare tre' sa fie intre doua inregistrari ale aceleiasi tabele? nu sunt doua tabele diferite, una de credit si una de debit. sunt doua linii in bseg si atat.
nota lui costin are debit rosu pe 5121 si debit negru pe 5311. daca interpretezi debitul rosu ca pe un credit, ai obtinut ceea ce am denumit noi plastic pana acum relatie unu la unu.
daca nu ma crezi, n-ai decat sa incerci. fa o nota contabila cu debit rosu, debit negru, intra pe bseg si vezi cum arata inregistrarile. te asigur ca n-o sa gasesti nici un minus nicaieri. mai mult, daca te uiti la valoarea campului SHKZG, vei vedea ca este alternanta debit credit, in ciuda faptului ca tu o citesti ca pe un debit rosu debit negru.

uite si un exemplu de ce am inteles eu prin mai multe note de 1 la 1 pe un singur document.

001 40 100 51210000 Disp. la Banca LEI 2,750.00
002 50 100 48115000 DIRECTIE-EIELCC 2,750.00-
003 40 100 51210000 Disp. la Banca LEI 4,800.00
004 50 100 48112000 DIRECTIE-ETE 4,800.00-
005 40 100 51210000 Disp. la Banca LEI 750,000.00
006 50 100 48112000 DIRECTIE-ETE 750,000.00-
007 40 100 51210000 Disp. la Banca LEI 30,000.00
008 50 100 42703000 PENSII ALIM. 30,000.00-

cred ca folosim terminologii diferite si d-aia nu ne intelegem.

cat despre "interventia asupra standardului".. iar nu m-ai inteles. nu am zis ca e bine sau e rau. am zis ca inainte sa o faci, e bine sa te gandesti daca ai nevoie de ea serios sau o poti ocoli.
sigur ca userexiturile nu sunt ceva rau, inutil sau modificari de programe standard. d-aia si sunt acolo, ca sa fie folosite. dar sunt o customizare din punctul de vedere al proceselor functionale, nu al programelor standard.

_________________
gri, romania


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar, 09-Dec-2003 16:15 
Neconectat
Site Admin

Membru din: Lun, 19-Mai-2003 12:03
Mesaje: 324
Locaţie: Bucuresti
Un user-exit este o modificare a comportamentului sistemului, dar aceasta modificare se pastreaza in cazul unui upgrade sau al aplicarii unui patch. Aceasta este modalitate recomandata de SAP de modificare a sistemului, exceptand customizarea, evident.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar, 06-Apr-2004 12:49 
Neconectat

Membru din: Lun, 10-Noi-2003 11:14
Mesaje: 22
Locaţie: Romania
Chiar daca SAP-ul permite sa se inregistreze note de tipul celei despre care ati tot povestit (asa numita 1 la -1) cu o pozitie de debit in rosu si alta debit in negru, contabiliceste nu este corect. Formula pe care a dat-o Costin albu drept exemplu s-ar putea rupe in doua, ceva de genul:

5311 = un cont 1.000.000
5121 = un cont - 1.000.000

Interesante mi se par influentele asupra fisei contului care, pina la urma, e documentul care sufera cel mai mult :)
Personal as prefera ca userii sa nu poata face tot ce le trece prin cap (ma refer la inregistrarile contabile 8) ),sa nu creada ca au facut totul bine daca sistemul a inregistrat o anumita nota doar fiindca total debit era egal cu total credit.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 12 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica ataşamente în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
POWERED_BY
Translation/Traducere: phpBB România