Acum este Vin, 19-Apr-2024 21:43

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 2 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Corectie MF in domeniul de concern
MesajScris: Joi, 15-Oct-2009 11:39 
Neconectat

Membru din: Joi, 16-Oct-2008 09:26
Mesaje: 16
Locaţie: Timisoara
Salut,

Am un MF in constructie de pe care s-a activat un alt MF normal, apoi s-a stornat si din nou s-a activat Mf de pe acest Mf in constructie. Problema e ca pe domeniul de concern (40) inregistrarea initiala a fost cu suma de 7.745,73-, apoi stornarea cu 7.745,73, iar repunerea s-a inregistrat cu 7.745,74- iar la sfarsitul anului a ramas suma de 0,01. Acest lucru nu permite ca acest MF in constructie sa fie dezactivat. Probabil ca dintr-o rotunjire s-a ajuns la suma de 7.745,74-.In domeniul local si in celelalte domenii totul e ok.Acest domeniu se inregistreaza pe conturi de 9*.

Cum se poate corecta aceasta suma ramasa de 0,01 din acest domeniu?

Multumesc,

Sorin


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 16-Oct-2009 11:42 
Neconectat

Membru din: Joi, 16-Oct-2008 09:26
Mesaje: 16
Locaţie: Timisoara
Salut,

Am rezolvat problema. Am creat cu tranzactia ao74 un nou tip de miscare limitata pe acel domeniu, dupa care am inregistrat un ABAON cu acest tip nou de miscare si am scos valoarea de pe acest MF doar de pe acest domeniu de amortizare. Mf s-a dezactivat in urma ABAON. Se mai putea modifica direct in tabelele ANEP si ANLC prin tranzactia se16n (nu prea e recomandat) si apoi sa se introduca in AS02 manual data dezactivarii, dar nu era corect din punct de vedere contabil.


Salut

Sorin


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 2 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica ataşamente în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
POWERED_BY
Translation/Traducere: phpBB România