Acum este Joi, 28-Mar-2024 16:33

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 3 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Fisa SAH
MesajScris: Joi, 06-Mai-2010 08:50 
Neconectat

Membru din: Joi, 06-Mai-2010 07:03
Mesaje: 3
Buna ziua,

Sunt incepator intr-ale SAP-ului, dar m-am lovit de aceasta problema foarte des (verificarea unor conturi pentru contabilitate - conceptul de fisa SAH de corespondenta a conturilor) si solutia care o folosesc - fisa de cont(FBL3N), copierea documentelor care apar, urmat de filtrarea fiselor de pe alte conturi cu aceste documente - este foarte mare consumatoare de timp (necesitand de multe ori verificari suplimentare la nivelul soldurilor conturilor).

Intrebarea mea este: "Vetaranii" ce varianta folosesc pentru aceste verificari incrucisate? A configurat cineva o fisa SAH in ABAP?


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Fisa SAH
MesajScris: Dum, 09-Mai-2010 15:14 
Neconectat

Membru din: Mie, 01-Oct-2008 19:50
Mesaje: 5
Buna,
Daca sistemul in care lucrezi are localizarea pentru Romania (ceecv/rocv) poti folosi una dintre tranzactiile /ceecv/rofi01 sau /ceecv/rofi02.
Eu o recomand pe prima.
Poti folosi de asemenea si un jurnal de documente facut special pentru Chile (S_ALR_87099950).
Mult succes!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Fisa SAH
MesajScris: Mar, 11-Mai-2010 10:14 
Neconectat

Membru din: Joi, 06-Mai-2010 07:03
Mesaje: 3
Multumesc pentru raspuns, folosim rofi01, rofi02 desi se apropie mai mult de ceea ce ne-ar interesa, are probleme la partea de afisare (numele coloanelor sunt decalate, iar pe al doilea format de afisare nu se poate afisa decat creditul sau debitul).
Pentru varianta din Chile desi este destula informatie trateaza cazul unor debite(credite) in rosu (valori negative) ca si credite(debite) - alterand rulajul. Suplimentar butonul de back te scoate direct in meniu - asta asa informativ ;)

Multumesc incaodata pentru raspuns - am sa incerc sa vad daca se pot modifica modalitatile de afisare astfel incat sa putem folosi si varianta rofi02. Si la tine sunt prezente aceste probleme de afisare?


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 3 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica ataşamente în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
POWERED_BY
Translation/Traducere: phpBB România