Acum este Mie, 01-Mai-2024 22:40

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Registre speciale
MesajScris: Mar, 30-Sep-2003 12:34 
Neconectat

Membru din: Lun, 26-Mai-2003 13:42
Mesaje: 144
Locaţie: Bucuresti
A lucrat / implementat cineva registre speciale? Puteti sa-mi spuneti si mie cativa pasi in implementarea reg.speciale?

Multumesc


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Registre speciale
MesajScris: Mar, 28-Oct-2003 18:50 
Neconectat

Membru din: Mar, 28-Oct-2003 17:09
Mesaje: 20
Locaţie: Romania
Ciprian scrie:
A lucrat / implementat cineva registre speciale? Puteti sa-mi spuneti si mie cativa pasi in implementarea reg.speciale?

Multumesc


Exista destul de multe proiecte unde s-a implementat SPL (Special Purpose Ledger).
Motivele au fost cat se poate de variate: de la obtinerea de rapoarte pe versiuni de ani fiscali diferiti pana la obtinerea de rapoarte pe monede diferite.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Registre speciale
MesajScris: Mie, 29-Oct-2003 10:29 
Neconectat

Membru din: Lun, 26-Mai-2003 13:42
Mesaje: 144
Locaţie: Bucuresti
Poti sa-mi dai cateva tranzactii in care se configureaza aceste registre speciale? Se pot face registre speciale pentru un cont anume?

Multumesc anticipat


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie, 29-Oct-2003 11:01 
Neconectat

Membru din: Mar, 28-Oct-2003 17:09
Mesaje: 20
Locaţie: Romania
Nu mi-am pus nici o data problema sa creez pt un singur cont dar nici nu vad vre-o logica in asa ceva. daca peste o luna mai apar 2-3 conturi pt care se doreste acelasi lucru?
Tranzactii din pacate nu stiu sa-ti spun pt ca pe proiectul pe care sunt alocat acum nu am acces la SPL. Dar in SPRO ..... SPL trebuie sa definesti mai intai tabela (Financial Accounting -> Special Purpose Ledger -> Basic Settings -> Tables-> Definition.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie, 29-Oct-2003 11:26 
Neconectat

Membru din: Lun, 26-Mai-2003 13:42
Mesaje: 144
Locaţie: Bucuresti
In alte sisteme ERP (de sorginte romaneasca) introducerea NC se face prin jurnale de lucru, configurare care are la baza unul sau mai multe conturi contabile. Un utilizator are un rol, ce se poate identifica cu NC pe anumite conturi. De exemplu, banca este operata de utilizator nr.1, sau un anumit cont de banca este operat de utilizatorul nr.1. Prin urmare un utilizator (sau mai multi) introduc si isi verifica datele (rapoarte de tot felul) pe un anumit jurnal de lucru. M-as fi asteptat ca si in SAP sa existe asemenea definitii. Controlul NC se poate face pe tip de document si / sau cont contabil, nu pe o problematica.
Sper ca m-am facut inteles. O anume problematica poate avea NC cu mai multe tipuri de documente, si cu conturi diferite. Ce trebuie sa faca utilizatorul? Sa dea cate o executie pentru fiecare cont si tip document in parte ??? Este mult mai productiv sa poti raporta o problematica, ...
Am crezut ca aceste rapoarte speciale pot satisface acest lucru...
In ceea ce priveste declararea pe un cont, acest lucru se poate face pentru o plaja de conturi (se declara "radacina"), deci nu este o problema crearea unui cont.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: problematici
MesajScris: Lun, 03-Noi-2003 16:07 
Neconectat

Membru din: Lun, 03-Noi-2003 15:44
Mesaje: 1
Ciprian scrie:
In alte sisteme ERP (de sorginte romaneasca) introducerea NC se face prin jurnale de lucru, configurare care are la baza unul sau mai multe conturi contabile. Un utilizator are un rol, ce se poate identifica cu NC pe anumite conturi. De exemplu, banca este operata de utilizator nr.1, sau un anumit cont de banca este operat de utilizatorul nr.1. Prin urmare un utilizator (sau mai multi) introduc si isi verifica datele (rapoarte de tot felul) pe un anumit jurnal de lucru. M-as fi asteptat ca si in SAP sa existe asemenea definitii. Controlul NC se poate face pe tip de document si / sau cont contabil, nu pe o problematica.
Sper ca m-am facut inteles. O anume problematica poate avea NC cu mai multe tipuri de documente, si cu conturi diferite. Ce trebuie sa faca utilizatorul? Sa dea cate o executie pentru fiecare cont si tip document in parte ??? Este mult mai productiv sa poti raporta o problematica, ...
Am crezut ca aceste rapoarte speciale pot satisface acest lucru...
In ceea ce priveste declararea pe un cont, acest lucru se poate face pentru o plaja de conturi (se declara "radacina"), deci nu este o problema crearea unui cont.


Exemplificarea ta cu banca este rezolvata de extrasul de cont. O chestie similara este dezvoltata de registrele de casa.
Da, SPL poate fi folosit pentru acest gen de probleme. SPL este o scula si nu o solutie. Ca sa ajungi la solutie trebuie mai intai sa definesti problema. Intai fi sigur ca nu exista o solutie punctuala la problema ta, dezvoltata in alt modul/submodul SAP.
noroc


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica ataşamente în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
POWERED_BY
Translation/Traducere: phpBB România