Acum este Vin, 29-Mar-2024 08:58

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 13 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Credit automat
MesajScris: Joi, 29-Noi-2007 17:17 
Neconectat

Membru din: Joi, 15-Noi-2007 12:50
Mesaje: 8
Am facut setarile pentru gestiune credit automat, dar nu functioneaza.!!!!Este versiunea 7.0 si chiar daca este depasita limita de credit (comanda avand alocata regula de verificare D, 01) sistemul nu da nici un mesaj de avertizare/eroare. Functioneaza numai verificarea simpla a limitei de credit. Stie cineva care poate fi cauza?


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie, 13-Feb-2008 11:54 
Neconectat

Membru din: Joi, 18-Ian-2007 00:05
Mesaje: 12
Locaţie: Bucuresti
Trebuie sa setezi ce vrei sa iti apara la verificari->Reactie. dc e gol nu are reactie, A inseamna mesaj de avertizare etc. si mai ai posibilitatea sa bifezi dc vrei sa fie orderul blocat sau nu. (Tranzactia OVA8)
Dc vrei mai multe detalii da un semn


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Credit automat
MesajScris: Mie, 13-Feb-2008 12:01 
Neconectat

Membru din: Joi, 15-Noi-2007 12:50
Mesaje: 8
Am facut toate setarile...sa se poata salva comanda de vanzari, dar sa fie blocata mai departe livrarea. Problema este ca la control credit automat, de exemplu daca clientul are limita de credit de 1000 ron si el face prima comanda de vanzare de 1500 ron sistemul permite acest lucru. Abia la urmatoarea vanzare utilizatorul e avertizat ca limita de credit e depasita cu 500 ron. M-ar interesa daca se poate si la prima comanda, sa afiseze mesaj ca limita se depaseste cu 500 ron si sa nu se poata face mai departe livrarea.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie, 13-Feb-2008 12:15 
Neconectat

Membru din: Joi, 18-Ian-2007 00:05
Mesaje: 12
Locaţie: Bucuresti
Pai in cazul asta cred ca ar trebui sa bifezi si document value cu mesaj de avertizare fara sa blockezi si sa pui suma la max doc value.
tu neavand orderul salvat sistemul nu are cum sa verifice suma respectiva (cred eu)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Credit automat
MesajScris: Mie, 13-Feb-2008 12:18 
Neconectat

Membru din: Joi, 15-Noi-2007 12:50
Mesaje: 8
Buna!
Problema este ca n-am cum sa pun suma la valoarea maxima document, pentru ca nu este nici o valoare maxima a documentului. Valoarea permisa se calculeaza ca diferenta intre limita de credit si valoarea din momentul vanzarii(care variaza de la caz la caz).


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Credit automat
MesajScris: Mie, 13-Feb-2008 12:20 
Neconectat

Membru din: Joi, 15-Noi-2007 12:50
Mesaje: 8
Daca se face verificarea simpla a creditului si nu control automat, sistemul poate compara daca e depasita limita de credit inainte de salvarea comenzii efective de vanzare.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie, 13-Feb-2008 12:30 
Neconectat

Membru din: Joi, 18-Ian-2007 00:05
Mesaje: 12
Locaţie: Bucuresti
pai in cazul asta nu iti tb VAO8 care e pt automatic, ci controlezi din doc type (si din ce ai spus tu presupun ca ai pus C)si din FD32 mentinut pt Payer nu pt sold to party. ai facut setarile astea asa?


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie, 13-Feb-2008 12:38 
Neconectat

Membru din: Joi, 18-Ian-2007 00:05
Mesaje: 12
Locaţie: Bucuresti
am vazut. tu ai regula de verificare D, 01. Din punctul meu de vedere ar tb sa fie C, 01 nu D,01. eu lucrez pe 6.0 si la mine D inseamna Credit management: automatic credit control. C e run simple credit limit check and delivery block. deci in doc type tb sa ai C, 01 si FD32 mentinut pt payer dc e diferit de sold to party


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Credit automat
MesajScris: Mie, 13-Feb-2008 12:38 
Neconectat

Membru din: Joi, 15-Noi-2007 12:50
Mesaje: 8
Stai ca nu ne-am inteles. ideea e in felul urmator..cu verificare simpla a creditului(C la tip docum) merge totul ok, dar nu asta ma intereseaza. mie tb sa-mi faca verif si tinand cont de o abatere in zile (intarziere la scadenta), de asta vreau sa fol credit automat...numai ca problema de care ma lovesc este cea descrisa mai devreme (in mom cat inca nu e depasita limita, pot face o vanzare de orice suma, fara sa ma avertizeze ca am depasit creditul, decat dupa ce se salveaza aceasta comanda...si este efectiv depasit creditul).
Sper ca acum am reusit sa te fac sa intelegi ce vreau sa fac de fapt :)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie, 13-Feb-2008 12:57 
Neconectat

Membru din: Joi, 18-Ian-2007 00:05
Mesaje: 12
Locaţie: Bucuresti
Ok am inteles ideea.
in cazul asta cred ca merge sa bifezi static check cu warning sau error si document value fara sa pui max doc value care poate sa difere de la client la client. fa un test asa. ar tb sa mearga (da nu sunt sigura dc verificarea pt document value aici se face cu FD32 sau max doc value). merita testat


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Credit automat
MesajScris: Mie, 13-Feb-2008 13:08 
Neconectat

Membru din: Joi, 15-Noi-2007 12:50
Mesaje: 8
:( Din pacate nu merge nici asa....e clar ca verif se face dupa valoarea max a documentului si nu dupa ce e in FD32.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie, 13-Feb-2008 13:17 
Neconectat

Membru din: Joi, 18-Ian-2007 00:05
Mesaje: 12
Locaţie: Bucuresti
da. am testat si eu si am vz ca nu merge. da nu am gasit nici o posibilitate din cele date de standard care sa iti ia in considerare valoarea orderului care il creezi. s-ar putea face cu un user exit ca altfel m-am uitat cam la toate posibilitatile de check care le ai si nici una nu include (cel putin asa imi zice F1 mie) mai intreb, poate gasesc pe cineva mai luminat :)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Credit automat
MesajScris: Mie, 13-Feb-2008 13:19 
Neconectat

Membru din: Joi, 15-Noi-2007 12:50
Mesaje: 8
oricum, merci mult de tot pt sprijinul acordat. Ideea e ca e destul de ciudat, ca toate verificarile sa intre in aplicare dupa prima comanda...adica la prima sa nu se faca nici un fel de verificare. De asta ma gandeam ca imi scapa mie ceva, pe la setari...


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 13 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica ataşamente în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
POWERED_BY
Translation/Traducere: phpBB România