Acum este Joi, 02-Mai-2024 19:21

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 2 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Cateva concepte MM
MesajScris: Joi, 11-Noi-2004 13:24 
Neconectat

Membru din: Lun, 26-Mai-2003 13:42
Mesaje: 144
Locaţie: Bucuresti
Am cateva intrebari:

1. Ce diferenta este intre BATCH si TIP EVALUARE? Am situatii in care in TIP EVALUARE este egal cu BATCH, si situatii in care este blank (pentru acelasi cod de material). Ce valori poate sa aiba acest TIP EVALUARE? Ce rol are acest camp TIP EVALUARE? Ce inseamna valoarea BLANK? Cum / cand se completeaza aceasta valoare?

2. In MB51 vad miscari de material. In layout mi-am adus campurile STOC TOTAL si VALOARE TOTALA. Vreau sa stiu daca aceste campuri se modifica atunci cand fac o receptie pentru 10 zile in urma.

De exemplu:
data sistem | data inregistrare | doc.material | cant | stoc total
01.10.2004 | 01.10.2004 | 1 | +60 | 60
25.10.2004 | 10.10.2004 | 2 | +10 | 70
26.10.2004 | 09.10.2004 | 3 | - 5 | ?

Ce se intampla cand operez doc.material 3? sau
STOC TOTAL si VALOARE TOTALA au relevanta numai in conjunctie cu data operarii - data sistemului (adica nu cu data inregistrarii)?
Aici STOC TOTAL are valoare 65 sau 55?

Multumesc,

ps
poate vi se par niste intrebari stupide, insa nu cunosc modulul MM.

Ciprian


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm, 13-Noi-2004 10:44 
Neconectat

Membru din: Joi, 02-Oct-2003 10:00
Mesaje: 66
Locaţie: Bucuresti
Salut!
O sa-ti raspund deocamdata la prima intrebare pentru ca nu necesita acces la sistem.
So, in MM exista un concept de split valuation. Adica acelasi material poate fi evaluat la preturi diferite din diverse motive: de exemplu acelasi material este cumparat si din import si din tara si se doreste gestiunea la preturi diferite (din import si din tara). Pentru o astfel de situatie se defineste un TIP EVALUARE pe care sa-l codificam E. Acest cod E il impartim in 2 categorii:INTERN si EXTERN, cred ca acest scenariu e configurat si in standard. Mai departe, in masterul de materiale se atribuie codului respectiv de material tipul de evaluare E (in view-ul Accounting I). Apoi de fiecare data cind faci o misacare cu respectivul cod de material vei fi intrebat cu ce categorie de stoc (INTERN / EXTERN) faci respetiva miscare. Aceasta functionalitate iti permite o impartire a stocului atat cantitativ cat si valoric pe astfel de categorii de evaluare.

Tipul de evaluare X Batch se foloseste impreuna cu gestiunea loturilor pentru un material (bifa in view-ul de Aprovizionare) si asta inseamna ca fiecare lot (batch) va fi evaluat pe toata durata lui de viata la pretul de intrare... Daca nu pui tip de evaluare X in masterul de materiale fiecare lot va fi evaluat prin PMP sau S.

_________________
Daniel
MM & ABAP


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 2 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica ataşamente în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
POWERED_BY
Translation/Traducere: phpBB România