Acum este Vin, 29-Mar-2024 10:27

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 16 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: subcontractare pentru pp
MesajScris: Mie, 29-Oct-2003 10:39 
Neconectat

Membru din: Joi, 17-Iul-2003 13:49
Mesaje: 62
Locaţie: romania
stie cineva ceva de asa ceva?
am niste nelamuriri legate de prelucrarea la terti ca operatie in comanda de productie..
cum ar fi.. se face intrare in stoc inainte de trimiterea la terti? cu ce miscare?
se face scoatere din stoc la intoarcerea de la terti? cu ce miscare?

multam anticipat..

_________________
gri, romania


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi, 06-Noi-2003 13:26 
Neconectat

Membru din: Joi, 02-Oct-2003 10:00
Mesaje: 66
Locaţie: Bucuresti
Prin subcontractare inteleg ca trimit un material unui tert pentru ai face o operatiune ce ii modifica valoarea si eventual cantitatea (de ex: o teava de 10 m o transforma in 10 de 1 metru).
Pentru asta trebuie sa faci :
- o comanda text catre furnizorul unde trimiti materialul
o iesire din stoc catre furnizor cu MB1C tip miscare 963 iesire subcontractare
Apoi faci intrare cu MB1A cu tip miscare 964 la acceasi valoare si pe acelasi cod de material sau pe altul
faci GR pentru comanda de aprovizionare text cu valoarea pe care ti-a facturat-o furnizorul
faci factura pentru comanda de aprovizionare text iar in tabul material treci codul de material pe care ai facut miscarea 964 astfel incit valoarea facturii se va duce pe acest material si astfel valoarea sa va creste cu valoarea serviciilor furnizorului .


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi, 06-Noi-2003 13:28 
Neconectat

Membru din: Joi, 02-Oct-2003 10:00
Mesaje: 66
Locaţie: Bucuresti
Corectie: miscarea 964 se face tot cu MB1C


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi, 06-Noi-2003 14:30 
Neconectat

Membru din: Joi, 17-Iul-2003 13:49
Mesaje: 62
Locaţie: romania
salut si multumesc de reply.
treaba e ca ma trimiti in niste miscari cu noua in fata, care conform regulilor de codificare sap sunt customizate la fiecare client in parte. adica 964 de la tine nu e la mine. si asta e un caz fericit, fiindca putea sa fie si sa fie o miscare copiata dupa alta decat aia dupa care a fost la tine si atunci chiar ca nu mai intelegeam nimic.

fluxul standard de subcontractare il stiu, dar ma interesa cum interactioneaza cu modulul PP (productie). adica ce trebuie facut in cazul in care comanda de prelucrare la terti (taierea tevii de exemplu) este o operatie din cadrul fluxului de operatii pp. si nu este nici prima, nici ultima dintre operatiile de pe o comanda.

am fost mai explicit?

_________________
gri, romania


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi, 06-Noi-2003 15:13 
Nu cunosc modulul PP dar nr trebui sa poti seta sistemul sa-ti genereze un referat de necesitate pentru aceea operatie. Apoi pe baza acestuia faci comanda de aprovizionare si apoi procesul de subcontractare.

Tu de fapt ce nu poti sa setezi?


Sus
  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi, 06-Noi-2003 16:09 
Neconectat

Membru din: Joi, 17-Iul-2003 13:49
Mesaje: 62
Locaţie: romania
pe mine ma interesa un flux mai larg, nu ceva punctual.
comand de pp imi face intr-adevar un referat de necesitate.
dar cum inregistrez eu iesirea din unitate a produsului finit cand il trimit la tert? ca el nu este inca produs? fac 101? si cand se intoarce il consum cu 261? si cand e gata mai fac un 101 pe acelasi cod?
mi se pare aiurea sa fac de doua ori 101 cu acelasi material cu referinta la comanda de productie. dar altfel cum evidentiez contabil trecerea in contul de stoc la terti?
ceva in genu asta.

_________________
gri, romania


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi, 06-Noi-2003 16:23 
Neconectat

Membru din: Joi, 02-Oct-2003 10:00
Mesaje: 66
Locaţie: Bucuresti
Pe referatul de necesitate ce iti genereaza?
Un materialul sau un serviciu?
Practic trebuie sa faci o iesire si o intrare la aceeasi valoare, si apoi inca o intrare pentru partea de valoare adaugata de furnizor.
Altfel cum vezi tu ?


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi, 06-Noi-2003 16:32 
Neconectat

Membru din: Joi, 17-Iul-2003 13:49
Mesaje: 62
Locaţie: romania
in ce sens?
eu n-am aici pnm-ul instalat si functional. referate nu am folosit si nu inteleg prea exact ce tre' sa ac cu ele.
am facut o comanda cu referinta la referat si s-a deschis una de subcontractare.
dupa cum ti-am zis insa, ma interesa mai teoretic. daca stiu ca tre' sa fac intrare de produs finit si apoi flux obisnuit de subcontractare, ma descurc.
dar mie imi scapa exact cadru general. fac sau nu miscari de bunuri?
din help de la sap, am ramas cu impresia ca n-ar trebui.. desi...nu stiu mai vad..

_________________
gri, romania


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi, 06-Noi-2003 16:35 
Neconectat

Membru din: Joi, 02-Oct-2003 10:00
Mesaje: 66
Locaţie: Bucuresti
Practic, dpdv patrimonial trebuie sa evidentiezi miscare bunului
la terti.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi, 06-Noi-2003 16:48 
Neconectat

Membru din: Joi, 17-Iul-2003 13:49
Mesaje: 62
Locaţie: romania
ok, dar asta e o cerinta a contabilitatii romanesti.

in standardul sap, miscarea 541, de trecere a produselor in stoc de terti, nu genereaza document contabil. prin urmare, standardul intelege ca stocul trimis la terti este o subcategorie a stocului general si este blocat. sap ag nu simte nevoia evidentierii in fi a miscarii de bunuri, considerand ca este suficienta evidenta pe tipuri de stoc. cum in contabilitatea romaneasca notiunea de tip de stoc este una cel putin noua ca sa nu zic inexistenta, trebuie facute artificiile care fac rulaj pe 351 (contu de stoc la terti), astfel incat contabilii sa aiba informatia din fi si nu din mm, de unde ar fi cazu sa o ia.

deci, punctu de vedere patrimonial este unul cel putin discutabil. :lol:

_________________
gri, romania


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi, 06-Noi-2003 16:55 
Neconectat

Membru din: Lun, 26-Mai-2003 13:42
Mesaje: 144
Locaţie: Bucuresti
Ok, ai dreptate. Aceeasi situatie o am si eu aici. Ca sa nu mai zic ca la retur, ni se incarca rulajele pe 357 si 371. Nici o problema, dar 'mai marii' din controale au un stil de a face corelatii de genul credit 371 = debit 607. Surpriza :lol: Trebuie facuta o descarcare de rulaj de genul 371 - 371 in rosu. :wink:


Ultima oară modificat de Ciprian pe Joi, 06-Noi-2003 17:02, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi, 06-Noi-2003 17:00 
Neconectat

Membru din: Joi, 02-Oct-2003 10:00
Mesaje: 66
Locaţie: Bucuresti
Contabilitatea romaneasca pretinde chestia asta pentru
ca contabilii romani (cacofonia a fost intentionata) nu stiu decit
un singur intrument: contul. Iar sistemele ERP nu se inventasera
in romania cind s-a nascut economia de piata.
Explica-i tu unui prof de conta de la ASE tipul de stoc "la terti" si
o sa-ti spuna ca il gasesti in soldul contului 351.
Dar daca compania este IAS aware si acesta tranzactie nu
influeteaza veniturile si cheltuielile ai putea sa mergi pe standardul SAP.
Insa cine raspunde? Ai putea sa faci o interpelare la MF.
Contabilul tau ce zice?


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi, 06-Noi-2003 17:01 
Neconectat

Membru din: Joi, 17-Iul-2003 13:49
Mesaje: 62
Locaţie: romania
descarcarile astea de rulaj (si eu fac la conturile de cheltuiala) sunt ceva stiintifico-fantastic.
o absurditate venita dintr-un sistem contabilicesc arhaic.
cand am vazut prima oara o nota 6024 = 6024 am zis ca nu-i adevarat. si totusi e...

_________________
gri, romania


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar, 11-Noi-2003 11:44 
Neconectat

Membru din: Mar, 28-Oct-2003 17:09
Mesaje: 20
Locaţie: Romania
sa vorbeasca si nea Ion (adik eu) ca e si el om...
Nu puteti face o miscare de la material la material cand trimiteti la subcontractant? Eu am fost pe un proiect unde s-a rezolvat chestia asta cu 351 (dar nu ma intrebati cum ca sunt FI nu MM). In privinta legii aceasta spune clar ca trebuie evidentiat in cont distinct stocul la subcontractor.

Ar ma fi o varianta din FI dar nu e foarte reusita: inregistrarea zilnica din FI (bineinteles, numai valoric) care sa simuleze transferul la si de la subcontractor. Tranzactie de genul
351 = 301 (analitic FI) si
301 (analitic FI) = 351
care se poate realiza pe baza unui raport MM (din care sa reiasa stocul plecat la subcontractor si cel venit de la el pentru ziua respectiva)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun, 17-Noi-2003 09:32 
Neconectat

Membru din: Joi, 17-Iul-2003 13:49
Mesaje: 62
Locaţie: romania
e clar ca tre' sa evidentiez rulaj pe 351. aici nu-i discutie.
insa interactiunea cu comanda de productie imi scapa, fiindca anumite note contabile le face comanda automat, pe baza regulilor de decontare.
si eu vin si ma intreb, nu cumva se rezolva din regulile comenzii notele contabile specifice trimiterii la terti?

fiindca problemele de care ma lovesc eu daca incerc sa trimit prin mm la terti imi par destul de serioase. produsul meu finit are pret standard, deci nu pot sa-l trimit la un pret si sa-l intorc la altul (pretu initial + valoarea adaugata de subcontractant). apoi, daca fac intrare in stoc de produs finit ca sa am ce trimite la tert sau ca sa il trec in alt material si sa ma joc mai departe cu asta, nu cumva comanda o sa interpreteze intrarea de bunuri ca pe una finala? oricum, presupun ca o s-o faca la valoarea finala, deci incluzand valoarea adaugata care n-a fost inca adaugata..

solutiile de genu cont analitic fi pentru un cont de materiale nu sunt pe gustul meu. am si eu dreptu sa am gusturi, deh.. :D

_________________
gri, romania


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 16 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica ataşamente în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
POWERED_BY
Translation/Traducere: phpBB România