Acum este Joi, 28-Mar-2024 12:13

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 18 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Clearing
MesajScris: Joi, 06-Noi-2003 16:36 
Neconectat

Membru din: Lun, 26-Mai-2003 13:42
Mesaje: 144
Locaţie: Bucuresti
Cu tranzactii MBxx se introduc intrari / iesiri / transf. de materiale, care pot sa aiba sau nu note contabile.
Cu MRHR se introduc facturi sau credit memo, care au note contabile.
1. Are vreo legatura aici cheia de clearing WRX din OBYC?
2. Daca da, ce conturi se pot trece in aceasta cheie?
3. Cele doua note contabile raman cu pozitii deschise. Ce se poate face ca, in momentul in care se face o factura / credit memo pe baza de receptie (comanda), cele doua NC sa se cliruiasca?

Ciprian


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi, 06-Noi-2003 17:58 
Neconectat

Membru din: Joi, 17-Iul-2003 13:49
Mesaje: 62
Locaţie: romania
cam vaga exprimarea ta de data asta.
incearca sa fi mai exact.
despre cheia wrx poti sa citesti in help-ul sapscript de la obyc. am inchis sap-ul acum si pe dinafara nu le stiu
in ce priveste notele contabile cu pozitii deschise... conturile raman mai degraba cu pozitii deschise, nu notele.. in cazul nirului, de tip open item este contul 408 in contabilitatea romaneasca (hai ca am dat-o in fi rau, eu sunt de la mm, nu uita). el se inchide la factura cu un cont de tip 401 care este si el de tip open item si se deschide in momentul asta.
si se inchide la plata, cu un cont care nu mai este open item, sau este si n-am eu idee. fiindca plata este deja departe de curtea mea. fi curat.

daca te referi cumva la cum faci sa cliruiesti fortat un 408, exista o tranzactie, dar n-o mai stiu. ma uit maine si-ti zic daca vrei. eu n-am folosit-o niciodata, dar am citit despre ea si am incercat-o pe test.

_________________
gri, romania


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi, 06-Noi-2003 18:05 
Neconectat

Membru din: Lun, 26-Mai-2003 13:42
Mesaje: 144
Locaţie: Bucuresti
Fix la 408 ma refer. Dar 408 se foloseste pentru receptie pe baza de aviz de expeditie. Daca vreau sa fac receptia pe baza de factura? Direct? Cum se procedeaza?


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie, 03-Dec-2003 12:50 
Neconectat

Membru din: Joi, 17-Iul-2003 13:49
Mesaje: 62
Locaţie: romania
uite ca mi-am adus aminte ca nu am mai scris pe topicu asta.
deci..
cum adica vrei sa faci expeditia pe baza de factura?
adic avrei ceva de genul 3021 = 401?
sau ma rog, probabil ca tu ai mai mult 307.. deci 307 = 401?

nu am auzit niciodata sa se poata asa ceva.
contul de reconciliere GR/IR (408 la noi) e un element esential in sap purchasing. orice document primar ai avea, tre' sa faci doua inregistrari si ele se reconciliaza prin 408.
cel putin asta-i perceptia mea asupra fenomenului, daca gresesc, poate ma va corecta cineva.

_________________
gri, romania


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie, 03-Dec-2003 13:18 
Neconectat

Membru din: Lun, 26-Mai-2003 13:42
Mesaje: 144
Locaţie: Bucuresti
Mda...ma asteptam la asta si inteleg oarecum necesitatea unei astfel de constructii (pentru standardizare)...
La noi "s-a potrivit" bine, deoarece achizitia se face prin aviz de expeditie, insa pe viitor se va face direct cu factura.
Probleme actuale sunt din legarea receptiei cu facturi, cliringul...
Iar pe viitor se va mai adauga o problema, cresterea rulajului pe 408...
Ce fac? Trebuie sa fac o stornare de rulaj 408-408 in rosu , nu?


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie, 03-Dec-2003 13:26 
Neconectat

Membru din: Joi, 17-Iul-2003 13:49
Mesaje: 62
Locaţie: romania
cu ce te deranjeaza cresterea rulajului pe 408?
rulaj e un rulaj. iti arata intr-o parte ce a intrat ca stoc si in partea ailalta ce facturi ti-au venit. daca ii faci nota in rosu ce ai rezolvat? o sa ai zero si n-o sa mai vezi nimic.
probleme apar la cresterea soldului lu' 408, nu a rulajului, dar astea au cauze economice si tre' analizate de management, nu de noi.

_________________
gri, romania


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie, 03-Dec-2003 13:31 
Neconectat

Membru din: Lun, 26-Mai-2003 13:42
Mesaje: 144
Locaţie: Bucuresti
Vorbesti ca un implementator :).
Stii bine ca utilizatorii de la un "client SAP" sar pe consultant cand nu le convine ceva. Apoi, are dreptate si contabilul, de ce sa-i apara rulaj pe 408, daca nu are activitate pe 408?
Mai mult, daca ai si avize care nu se sting imediat cu facturi, nu mai intelegi nimic din rulaje...Nu stii cat din rulaj reprezinta intrare pe baza de aviz, si cat pe baza de factura.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie, 03-Dec-2003 13:53 
Neconectat

Membru din: Joi, 17-Iul-2003 13:49
Mesaje: 62
Locaţie: romania
Ciprian scrie:
Nu stii cat din rulaj reprezinta intrare pe baza de aviz, si cat pe baza de factura.


pai si ce relevantza economica are informatia asta?
ce conteaza documentul justificativ din punct de vedere sintetic?
pe tine te intereseaza sa vezi in 408 care este suma facturilor nesosite pentru intrarile de marfa. asta si scrie pe cont: furnizori facturi nesosite.

si asta vezi facand diferenta intre rulajul creditor al lui 408 si rulajul debitor. ori diferenta asta e aceeasi, fie ca faci intrarile pe baza facturii prin 408, fie ca nu.
fiindca daca ai deja factura, atunci o sa faci rulaj si debitor si creditor egal si nu influentezi diferenta de rulaj sau soldul contului.

cat despre punctul de vedere al contabilului.. zicea si costin pe undeva pe alt topic ca prea multe implementari se fac pastrand fluxurile existente si configurand sapul ca sa faca exact ce facea si softul de dinaintea lui. sunt perfect de acord cu el. un contabil de 67 de ani, pensionat, dar care mai munceste din pasiune o sa-ti planga de rulajul pe 408.
unu care intelege, stie ias si ce e aia informatie contabila relevanta, n-o sa te bata la cap cu asa nastrusnicii. e vorba de oameni pana la urma.

_________________
gri, romania


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie, 03-Dec-2003 13:56 
Neconectat

Membru din: Lun, 26-Mai-2003 13:42
Mesaje: 144
Locaţie: Bucuresti
ok, ai dreptate.
Insa ce sa-i spun persoanei care se ocupa de cliringul lui 408? :roll:


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie, 03-Dec-2003 13:59 
Neconectat

Membru din: Joi, 17-Iul-2003 13:49
Mesaje: 62
Locaţie: romania
Ciprian scrie:
ok, ai dreptate.
Insa ce sa-i spun persoanei care se ocupa de cliringul lui 408? :roll:


ce sa spui cand?
cred ca pe drum am uitat de unde am plecat..
deci, care-i intrebarea contabilului?

_________________
gri, romania


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie, 03-Dec-2003 14:03 
Neconectat

Membru din: Lun, 26-Mai-2003 13:42
Mesaje: 144
Locaţie: Bucuresti
Cand se face cliring pe 408, se face de fapt legatura intre factura si, sa zicem, aviz.
Intrebarea este: care dintre avize?
De unde stie contabilul care avize provin din receptii pe baza de aviz, si care provin din receptii pe baza de factura?
Aici se lucreaza cu stoc de custodie, si, prin urmare, poata sa treaca cateva zile pana la stingerea avizelor cu facturi, in cazul receptiei pe baza de aviz.

Am crezut ca e clara intrebarea...mea culpa.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie, 03-Dec-2003 14:11 
Neconectat

Membru din: Lun, 26-Mai-2003 13:42
Mesaje: 144
Locaţie: Bucuresti
De fapt, se pot folosi doua conturi diferite: 4081 si 4082.
Problema este cu OBYC...
Trebuie sa le diferentiez cumva...


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi, 04-Dec-2003 10:02 
Neconectat

Membru din: Joi, 17-Iul-2003 13:49
Mesaje: 62
Locaţie: romania
sincer sa fiu, nu-mi dau seama cum ai putea sa faci diferentierea doar din WRX. adica din cheia de nir din obyc.

o solutie ar putea fi sa copiezi miscarea de intrare, adica 101, in una noua. si sa faci diferentierea intre un tip de niruri si altul prin listele de mm, mai exact, prin MB51.

daca vrei sa fii si mai riguros, poti sa copiezi si cheia WRX intr-una noua si sa legi noul tip de miscare de cheia noua si sa-i asignezi astfel un cont de fi diferit de ala de pe nirul facut cu 101. doar asa imi imaginez eu ca ai putea face sa creditezi doua conturi diferite la nir.

dar, raman la parerea mea ca asta e o configurare foarte grea si nu merita sa o faci doar pentru a putea distinge intre documentele justificative.
acum, pe de alta parte, poate aveti voi alte fluxuri economice acolo si nu inteleg eu foarte exact care-s necesitatile informationale.
eu n-as accepta sa fac asa ceva aici la noi.

_________________
gri, romania


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi, 04-Dec-2003 10:12 
Neconectat

Membru din: Lun, 26-Mai-2003 13:42
Mesaje: 144
Locaţie: Bucuresti
Intru-totul de acord cu tine. Eu ma gandesc la model, de dragul modelarii :lol: , al configurarii in SAP, insa nu orice este posibil de facut este si recomandat sa se faca. Aici ai dreptate, totul trebuie facut cu prudenta.
Insa am obtinut un raspuns mai mult decat satisfacator.
Multumesc.
Prin miscare diferita, si mai mult, prin cheie OBYC diferita, pot obtine (teoretic) ceea ce vreau. As mai vrea sa stiu daca miscarile si cheile OBYC noi create (diferite de standard) trebuie codificate in vreun fel anume...sa inceapa cu Z, sau 9...etc.

Respect


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi, 04-Dec-2003 10:22 
Neconectat

Membru din: Lun, 26-Mai-2003 13:42
Mesaje: 144
Locaţie: Bucuresti
Apropo:
cum se creaza o cheie OBYC?


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 18 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica ataşamente în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
POWERED_BY
Translation/Traducere: phpBB România