Acum este Joi, 28-Mar-2024 15:17

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 18 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi, 04-Dec-2003 10:25 
Neconectat

Membru din: Joi, 17-Iul-2003 13:49
Mesaje: 62
Locaţie: romania
exact la asta ma uitam si eu si vad ca nu merge.
stai sa mai aprofundez.

_________________
gri, romania


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi, 04-Dec-2003 10:33 
Neconectat

Membru din: Joi, 17-Iul-2003 13:49
Mesaje: 62
Locaţie: romania
dap, nu merge.
acum am studiat problema si nu poti face copie dupa wrx. si chiar daca ai putea, n-ai unde s-o legi de copia lu' 101.

momentan nu vad decat solutia a doua planturi.
pe unu faci niste niruri si pe altu altele si daca ai doua codgrupuri de evaluare diferite merge. asta merge sigur, dar e mai incomoda, fiindca tre, facut in plus un transfer din plantul fictiv in cellalt.
asta e incercata.

_________________
gri, romania


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: definire cheie
MesajScris: Mar, 31-Iul-2007 14:45 
Neconectat

Membru din: Vin, 19-Ian-2007 11:33
Mesaje: 35
Locaţie: Bucuresti
Salut,

Iata cum am reusit eu sa creez o cheie tranzactie, care se regaseste in obyc - grup RMK Înreg.Gestiunea Material.(MM)

spro -> gestiune materiale -> aprovizionare -> conditii -> definire proces determinare pret -> definire chei tranzactie/eveniment

Aceste chei eu i-am asociat in procedura de pret o conditie (creata tot de mine) si in obyc un cont.

Nu stiu daca trebuie definite cu z sau nu.

Problema mea mare este alta:
Atunci cand platesc furnizorii in avans si acestia imi emit factura de avans, eu cum trebuie s-o inregistrez? Dar factura de lichidare? Este foarte complicat pentru ca intrarea in stoc (pe creditul lui 408 -gr/ir) este la valoarea produselor si factura (pe debit), are avansul scazut... deci o valoare mai mica.
As putea inregistra avansul ca produs odata cu plus si odata cu minus (retur) in comanda. Dar e foarte complicat. In plus e ciudat sa inregistrezi o factura de avans 408 = 401 adica fact nesosite = furnizori, cand ar trebui sa fie 409 la 401.
Si 409 e cont de reconciliere furnizori si nu poate fi gr/ir.
etc etc etc
hmmm

_________________
Va multumesc!
Letitia


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 18 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica ataşamente în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
POWERED_BY
Translation/Traducere: phpBB România