Acum este Vin, 29-Mar-2024 08:54

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 9 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Configurare OMWN si OBYC
MesajScris: Joi, 17-Iul-2003 13:32 
Neconectat

Membru din: Lun, 26-Mai-2003 13:42
Mesaje: 144
Locaţie: Bucuresti
Are cineva documentie (orice) despre configurarea relatiei MM cu FI? Sunt consultant FI si vreau sa stiu despre OMWN si OBYC mai mult decat scrie in help, sau decat folosim noi, ca model de business.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi, 17-Iul-2003 14:13 
Neconectat

Membru din: Joi, 17-Iul-2003 13:49
Mesaje: 62
Locaţie: romania
asta e un subiect destul de generos si documentatie asa, explicita, de la a la z, nu prea cred ca o sa gasesti.
eu am dat o tona de search-uri pe net dupa asa ceva si am obtinut fix zero.

ce poti sa faci, daca ai timp si chef, e sa dai search pe forumuri (ti-am mai zis de sapfans) dupa obyc si o sa ai sute de hituri.
daca le iei la rand, o sa-ti faci o idee din bucati. pe partea de mm, la sapfans iti recomand posturile lui ha tran si svetja. astia chiar stiu despre ce vorbesc si sunt mereu dispusi sa te ajute. sunt idolii mei, ce sa mai..


la fel, search pe sap ag la marketplace-ul ala sau cum se cheama, printre sapnotes. alea trateaza mai mult bug-uri, dar au si cateva note cu faq si te mai lamuresc intrucatva.

daca ai insa o problema punctuala insa, e cu totul altceva si s-ar putea sa te pot ajuta eu.

asta e parerea pe care mi-am format-o eu. documentatie asa, de-a fir a par, pe o tema atat de complexa n-o sa gasesti decat pe bani (la amazon).
probleme de genul: cum sa fac sa... sunt mult mai usor de abordat.

hope this helps


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi, 17-Iul-2003 18:23 
Neconectat

Membru din: Lun, 26-Mai-2003 13:42
Mesaje: 144
Locaţie: Bucuresti
Imi poti recomanda o carte despre aceste configurari?
Banuiesc ca imi vei recomanda ceva de MM pentru ca in carti de FI nu avem ... asa ceva.




gri scrie:
asta e un subiect destul de generos si documentatie asa, explicita, de la a la z, nu prea cred ca o sa gasesti.
eu am dat o tona de search-uri pe net dupa asa ceva si am obtinut fix zero.

ce poti sa faci, daca ai timp si chef, e sa dai search pe forumuri (ti-am mai zis de sapfans) dupa obyc si o sa ai sute de hituri.
daca le iei la rand, o sa-ti faci o idee din bucati. pe partea de mm, la sapfans iti recomand posturile lui ha tran si svetja. astia chiar stiu despre ce vorbesc si sunt mereu dispusi sa te ajute. sunt idolii mei, ce sa mai..


la fel, search pe sap ag la marketplace-ul ala sau cum se cheama, printre sapnotes. alea trateaza mai mult bug-uri, dar au si cateva note cu faq si te mai lamuresc intrucatva.

daca ai insa o problema punctuala insa, e cu totul altceva si s-ar putea sa te pot ajuta eu.

asta e parerea pe care mi-am format-o eu. documentatie asa, de-a fir a par, pe o tema atat de complexa n-o sa gasesti decat pe bani (la amazon).
probleme de genul: cum sa fac sa... sunt mult mai usor de abordat.

hope this helps


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin, 18-Iul-2003 11:54 
Neconectat

Membru din: Joi, 17-Iul-2003 13:49
Mesaje: 62
Locaţie: romania
ma tem ca despre carti nu stiu prea multe.
la noi aici nu se folosesc deoarece ele sunt scumpe si noi suntem amarati. pe mine m-a batut gandul mai demult sa caut pe afara (la amazon) cate ceva si sa-mi iau eu pe spezele mele.

eh, si tot cautand carti, am descoperit ca opinia cea mai larg raspandita intre consultantii cu experienta (de afara) e ca nu prea merita sa dai bani pe carti sau cursuri si ca cea mai importanta treaba este "first hand experience"
d-aia eu m-am cam linistit cu cartile si prefer sa stau ore intregi pe clientii de test atunci cand nu inteleg ceva.

din ce am inteles eu, cartile sunt gandite mai mult pentru management si fac un fel de overview mai degraba decat prezinta serios cum sa faci o chestie.. chiar, daca voi aveti la FI carti, sunt curios care-i parerea voastra despre ele..

_________________
gri, romania


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin, 18-Iul-2003 12:01 
Neconectat

Membru din: Joi, 17-Iul-2003 13:49
Mesaje: 62
Locaţie: romania
dar, de fapt, ce vrei sa stii?

_________________
gri, romania


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin, 18-Iul-2003 12:55 
Neconectat

Membru din: Lun, 26-Mai-2003 13:42
Mesaje: 144
Locaţie: Bucuresti
Sa sti ca exista si carti ff bune. Am o carte FI destul de buna insa nu trateaza relatia dintre module, adica CO, MM, SD cu FI. Acest lucru ma intereaza.
De exemplu, ca sa te intreb ceva concret, la miscarea 601 in OMWN avem o configurare pe care nu stiu sa o interpretez. Mai mult, la aceasta miscare presupun ca vor fi 'procesate' una sau mai multe 'proceduri' din OBYC. Intrebare: cu care prioritati, si cum pot sa testez o anumita 'procedura'. Semnificatia acestora din denumire mi se pare cel putin lacunara, si nu vreau sa atarn de traducerea nu-stiu-cui din denumire.
In concluzie, cand sunt folosite procedurile (nu stiu daca le spun bine 'proceduri') din OBYC (adica ce determina executia lor), si in ce ordine de prioritate.
Ma pastrez cu intrebarile urmatoare...
Despre testare, nu pot sa spun decat ca sunt neajutorat, deoarece nu cunosc MM ca sa-mi fac singur documentele...


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun, 21-Iul-2003 12:29 
Neconectat

Membru din: Joi, 17-Iul-2003 13:49
Mesaje: 62
Locaţie: romania
in omwn ai relatia dintre tipul de miscare si cheile din obyc.
prin chei inteleg bsx, gbb, pra, prd si mai departe. probabil la ele te refereai si tu cand ziceai proceduri, dar ele sunt mai degraba niste chei.
tot in omwn sunt si niste parametri si in functie de ei un tip de miscare foloseste o combinatie de chei sau alta.

adica...daca faci o vanzare din stoc fara restrictii se va declansa combinatia gbb-vax (la mine asa e, probabil si la tine la fel) adica combinatia de chei care are space la indicatorul stoc special..

combinatia asta gbb vax are in obyc, pentru o anumita fabrica si o anumita clasa de evaluare un cont de FI alocat.
adica...daca vinzi un material care are clasa de evaluare X, din fabrica A si care se afla in stoc fara restrictii. sistemul se duce in tabelul din spatele lui omwn si ia combinatia de chei corespunzatoare tipului de miscare si valorilor parametrilor dati (de ex. tipul de stoc). cu cheile astea doua se duce in tabelul din spatele lui obyc si cauta combinatia dintre cele doua chei, clasa de evaluare X si fabrica A. daca gaseste combinatia asta, ai obtinut un cont. ala e contul care va compensa creditul contului de stoc.
creditul ala al contului de stoc, il scoate din cheia BSX, la fel, din combinatia cheie, plant si clasa de eval.

ma rog, am facut o poveste intreaga, nu stiu cat ti-e de clara...mai intreaba-ma si iti mai zic daca n-ai inteles ceva.

in legatura cu crearea de documente...te inteleg. 601 de exempl;u e o miscare automata care nu poate fi facuta decat prin sd, nu si prin mm.
deci nici eu nu pot sa o testez, decat rugand pe cineva de la sd (pe anca pana mai acum ceva timp) sa faca o expediere.

daca vrei sa faci insa documente de material curate (adica nu prin miscari automate), poti sa-ti explic eu cum, fiindca nici nu e o mare filozofie..

info suplimentar mai gasesti daca dai un f1 in tcode omwn sau omjj si ai acolo o poveste despre chei..

sper ca am fost clar

_________________
gri, romania


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun, 21-Iul-2003 14:00 
Multumesc, te-ai apropiat ff mult de ce am avut in minte cand am scris intrebarea. Imi este neclar unde se defineste contul stocului (adica la punctul asta imi dau seama) si unde se defineste celalalt cont al notei contabile (cont de tert, cheltuiala, etc. etc.). Cheia din OBYC 'spune' ce fel de cont trebuie trecut? Sau sunt alte indicii?


Sus
  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar, 22-Iul-2003 15:24 
nu sunt si alte indicii. in OBYC ai toata determinarea contabila.
problema e: unde in OBYC?
deci contu de stoc ti-l da cheia BSX cu combinatia dintre clasa de evaluare si fabrica.
cellalt cont sau celelalte conturi sunt date de o cheie sau alta sau o adunatura de chei.
in exemplul pe care ti l-am dat era dat de combinatia gbb vax si, iar, clasa de eval si plant-ul.
daca ai un consum, contu de cheltuiala e dat de cheia gbb vbr. tot asa...
daca apar si diferente de pret, se declanseaza si cheile prd-pra. si in functie de ele se repartizeaza diferenta pe un cont sau altul

cum gasesti contul corespondent?
te uiti prin omwn la tipul de miscare sa-ti faci o idee..mai schimbi un cont de prin obyc si vezi daca se modifica nota contabila (pe serverul de test).
e si un buton de simulare, dar eu nu l-am folosit niciodata.
de obicei nu am timp sa ma uit si ma suna userii si imi citesc la telefon mesajul de eroare care apare atunci cand nu e configurata o cheie.
si dupa eroare imi dau seama ce mai am de completat. nu e solutia ideala, dar nu traim intr-o lume perfecta, nu?


Sus
  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 9 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica ataşamente în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
POWERED_BY
Translation/Traducere: phpBB România