Acum este Vin, 29-Mar-2024 07:35

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 10 mesaje ] 
Autor Mesaj
MesajScris: Mie, 27-Feb-2008 19:07 
Neconectat

Membru din: Mie, 27-Feb-2008 18:37
Mesaje: 5
Locaţie: Timisoara
Buna ziua,

M-am angajat recent la o Intreprindere care utilizeaza SAP-ul si as fi recunoscator daca m-ar putea lamuri cineva cu privire la urmatoarele teme:

1) Inregistrarea corectiilor in creditul conturilor de cheltuiala/debitul conturilor de venituri fapt din care rezulta inchiderea contului 121 doar pe diferenta de rulaj cheltuiala vs venit. A avut cineva o problema cu cei de la Finante pe tema aceasta?

2) Inregistrarea facturilor de transport aferente achizitiilor de materii prime. Acestea trebuie sa intre in valoarea materiei prime, dar colegii mei din strainatate nu stiu nici pana acuma despre ce vorbesc. Care este procesul normal care se foloseste?

3) Tranzactia MIRO - cum se inregistreaza un import de materii prime la cursul din penultima Miercuri a lunii anterioare cand SAP-ul foloseste doar un singur curs - cel emis de BNR zilnic?

Multumesc anticipat celor care vor raspunde cat si celor care vor venii cu o idee.

Numai bine!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie, 27-Feb-2008 19:25 
Neconectat
Site Admin

Membru din: Lun, 19-Mai-2003 12:03
Mesaje: 324
Locaţie: Bucuresti
Citat:
1) corectiile in creditul conturilor de cheltuiala/debitul conturilor de venituri


pot sa-ti spun ca poti configura SAP sa posteze in rosu pe credit.

Citat:
3) tranzactia MIRO - cum se inregistreaza un import de materii prime la cursul din penultima Miercuri a lunii anterioare cand SAP-ul foloseste doar un singur curs - cel emis de BNR zilnic?


cred ca poti folosi si un altfel de tip de curs de schimb, ce-ti va permite acest curs semi-fix, nu stiu insa detalii.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi, 28-Feb-2008 09:41 
Neconectat

Membru din: Mie, 27-Feb-2008 18:37
Mesaje: 5
Locaţie: Timisoara
Configurarea a fost preluata din Germania prin procedeul "copy - paste" si nu se vrea reconfigurare sub nici o forma. Rog daca este cineva in situatia asta si a avut norocul sa treaca si de un control, sa-mi spuna care a fost reactia "autoritatilor" vizavi de postarea corectiilor automat in creditul contului de cheltuiala sau debitul contului de venituri.

Multumesc pentru raspuns.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi, 28-Feb-2008 18:21 
Neconectat

Membru din: Lun, 06-Aug-2007 16:36
Mesaje: 15
Locaţie: Bucuresti
Citat:
Inregistrarea facturilor de transport aferente achizitiilor de materii prime. Acestea trebuie sa intre in valoarea materiei prime, dar colegii mei din strainatate nu stiu nici pana acuma despre ce vorbesc. Care este procesul normal care se foloseste?

Varianta ideala ar fi aceea in care stii costul de transport pentru fiecare achizitie de materie prima.In acest caz, costul cu transportul poate fi adaugat ca si cost de livrare( Delivery Costs pentru colegii tai din strainatate :) ) in comanda de aprovizionare;la receptie, costul transportului va fi inclus automat in costul materiei prime(daca folosesti Moving Average Price).
Altfel ar trebui sa gasesti o modalitate de repartizare a acestui cost ( conforma cu cerintele/particularitatile business-ului tau).
Citat:
Tranzactia MIRO - cum se inregistreaza un import de materii prime la cursul din penultima Miercuri a lunii anterioare cand SAP-ul foloseste doar un singur curs - cel emis de BNR zilnic?

Tranzactia MIRO foloseste cursul M ( cel emis de BNR zilnic),dar bineinteles ca poti schimba (manual) cursul la care faci postarea .Sistemul va genera insa diferente de curs intre intre receptie si factura( banuiesc ca faci invoice verification cu Vs comanda de aprovizionare ) care vor merge(corespunzator cu stocul in momentul postarii) pe costul materialului sau pe un cont de diferente de pret.

_________________
Still learning


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin, 29-Feb-2008 21:23 
Neconectat

Membru din: Mie, 27-Feb-2008 18:37
Mesaje: 5
Locaţie: Timisoara
Ceau Marius,

De calculat se poate calcula - la 1000 EUR cost cu transaport achizitionez MP de 3 feluri in cantitatile A 200 Kg, B 300Kg,C 500Kg de unde-mi rezulta 200 Eur materia A, 300 B samd... caz in care le introduc direct in comanda de aprovizionare... o sa le "vand" chestia asta sa vad daca o "cumpara", daca nu trebe sa ma gandesc la alta solutie, si apoi e cum zici tu, daca nu folosesc Moving Average Price e mai complicata treaba...

Tranzactia MIRO la mine foloseste cursul EURX, dar ma gandesc ca si asta e doar o chestiune de setare... oricum pana la urma l-am pacalit prin schimbarea cursului pe o perioada de 2 minute ( adica pana am postat inregistrarea ) dupa care l-am reschimbat...asta ma si amuzat putin, am inceput sa gasesc solutii "romanizate".

Diferenta de curs merge din start pe contul de cheltuiala cu Materie Prima. Customizarea a fost facuta in asa fel incat nu se folosesc conturile de diferentze cum ar fi 308,348, etc..tot ce este diferenta merge direct in 601 sau 711 si acolo ramane pana-l inchid la sfarsit de luna cu 121.

Am cunostiinte care lucreaza la alte concerne ( nu dau nume ) si care pentru inregistrarile facute de SAP direct in conturile de cheltuiala vin cu postari manuale la sfarsitul lunii si inregistreaza suma in 348 dupa care o repartizeaza inapoi pe baza coeficientului K.... crezi ca e necesar sau Finantele noastre pot trai si fara procedeul asta?

Totusi ce nu mi se pare normal e faptul ca desi se produce scrap el nu se inregistreaza pe contul de produse reziduale... asta neaparat trebuie sa o rezolv ca nu e de joaca cu cei de la mediu - am vazut amenda de 15.000. RON la o firma pt chestia asta si nedepunerea declaratiilor aferente...

Multam fain pt raspuns... ma bucur sa vad ca sunt oamei care la nevoie te baga in seama.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm, 01-Mar-2008 00:00 
Neconectat
Site Admin

Membru din: Lun, 19-Mai-2003 12:03
Mesaje: 324
Locaţie: Bucuresti
A trebuit sa alegi solutia asta "romanizata" (?!) doar pentru ca managementul refuza cu incapatanare o reconfigurare minora. La fel si cu:
Citat:
pentru inregistrarile facute de SAP direct in conturile de cheltuiala vin cu postari manuale la sfarsitul lunii si inregistreaza suma in 348 [...]

Ar fi foarte usor de reconfigurat, dar daca oamenilor le e "teama"...Mi-aduce aminte de bancul cu cel ce descopera ca masina are mai mult de o treapta de viteza doar cand se strica.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum, 02-Mar-2008 15:47 
Neconectat

Membru din: Mie, 27-Feb-2008 18:37
Mesaje: 5
Locaţie: Timisoara
Aplicarea metodei "romanizate" a fost unul din micile compromisuri care a trebuit sa le fac ca sa mearga treaba - sa pot inregistra facturile cat de cat in timp ca sa pot termina si partea de repoting.

Nu sunt nici pe departe un expert in SAP ( inainte am lucrat in BaaN5 ) unde eram key user si toate "setarile" care le-au facut ei in Germania mi le faceam eu singur ... dar asta e o poveste care face trimitere la altceva...

Chestia cu bancul se aplica in totalitate, dar asta e, cand e vorba de management intervin si "probleme" de alta natura decat executiva care cer "tratament" special ... pentru asta au majoritatea concernelor americane cate un psiholog la care "managerii" pot apela la nevoie...:-)

O zi faina!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar, 04-Mar-2008 15:50 
Neconectat

Membru din: Lun, 06-Aug-2007 16:36
Mesaje: 15
Locaţie: Bucuresti
secara08 scrie:
Aplicarea metodei "romanizate" a fost unul din micile compromisuri care a trebuit sa le fac ca sa mearga treaba - sa pot inregistra facturile cat de cat in timp ca sa pot termina si partea de repoting.

Metoda naturala pentru a obtine ce vrei tu este aceea de a completa in MIRO ( tab-ul de detalii) in campul "exchange rate" cursul de schimb la care vrei tu sa postezi.Nu trebuie sa alegi solutii "romanizate" sau sa faci reconfigurari pentru asta.

_________________
Still learning


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar, 04-Mar-2008 22:38 
Neconectat

Membru din: Mie, 27-Feb-2008 18:37
Mesaje: 5
Locaţie: Timisoara
Ala a fost primul lucru care l-am incercat si care era destul de obvious dar din "fericire"nu a functionat...


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie, 05-Mar-2008 16:03 
Neconectat

Membru din: Lun, 06-Aug-2007 16:36
Mesaje: 15
Locaţie: Bucuresti
secara08 scrie:
Ala a fost primul lucru care l-am incercat si care era destul de obvious dar din "fericire"nu a functionat...

ce anume nu a functionat? ai incercat sa intoduci cursul si primesti mesaj de eroare? poti sa fii mai explicit te rog?

_________________
Still learning


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 10 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica ataşamente în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
POWERED_BY
Translation/Traducere: phpBB România