Acum este Mar, 30-Apr-2024 16:35

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ] 
Autor Mesaj
MesajScris: Mar, 04-Mai-2004 11:06 
Neconectat

Membru din: Mie, 21-Apr-2004 07:19
Mesaje: 5
Cum se pot scoate valoric aceste stocuri la o anumita data? :cry:


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 04-Mai-2004 14:30 
Neconectat
Site Admin

Membru din: Lun, 19-Mai-2003 12:03
Mesaje: 324
Locaţie: Bucuresti
Nu cred ca exista o functie standard pentru asa ceva. Va trebui facut un program ABAP care sa scoata acest raport. Bine-nteles va trebui specificat clar ce inseamna "stocuri cu miscare lenta".


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 05-Mai-2004 07:26 
Neconectat

Membru din: Mie, 21-Apr-2004 07:19
Mesaje: 5
Am gasit tranzactia MC46 care scoate o lista de pozitii cu miscare lenta (cuprinde si valori)si unde se poate introduce restrictia: numar de zile pana la ultimul consum. Problema este ca raportul iese cu data curenta si nu ai posibilitatea sa introduci o anumita data.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 05-Mai-2004 09:45 
Neconectat
Site Admin

Membru din: Lun, 19-Mai-2003 12:03
Mesaje: 324
Locaţie: Bucuresti
Pesemne ca tot ABAP ramane solutia. In MM e destul de dificil sa vezi un raport cu o data din trecut, poate cu exceptia situatiilor cand data din trecut este 31.12.NNNN


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie, 11-Aug-2004 16:33 
Neconectat

Membru din: Joi, 02-Oct-2003 10:00
Mesaje: 66
Locaţie: Bucuresti
Incearca cu MC.B Rotatia Stocurilor.

_________________
Daniel
MM & ABAP


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 09-Noi-2004 13:01 
Neconectat

Membru din: Mar, 26-Oct-2004 20:05
Mesaje: 4
Locaţie: Romania
Tot cu privire la acest subiect, se poate face o analiza a vechimii stocului, existent la o anumita data, in functie de ultima intrare?
Cred ca MC46 nu ajuta in acest sens prea mult, pentru ca se face o evaluare numai in functie de ultima data a consumului. In plus, dupa cum s-a mai spus, problema cu, la o anumita data nu se poate rezolva in SAP standard.
Eu am incercat si cu MC.6, in ideea ca aici se poate selecta perioada de analizat “Period to analyze” si am adaugat in display urmatoarele campuri:
- Valuated Stock
- ValStockValue
- LstReceipt
- Val.stk rec qty
Le-am scris in engleza, fiind login-ata in engleza si oricum traducerea in romana a SAP e mai ciudata.
Pe mine ma intereseaza de fapt sa fac o impartire a stocurilor de materiale existente la o anumita data (sfarsit de luna, sfarsit de an, chiar si data curenta) in functie de vechime, (ultima data de intrare), acest lucru presupunind, bineinteles, ca la data intrarii, sa nu fii existat stoc, sau oricum acesta sa fie la nivelul unui stoc de siguranta, mic, in comparatie cu stocul aprovizionat.

Nu stiu daca selectiile care le-am facut sunt corecte, oricum exista posibilitaea de a exporta lista in excel si de a face subtotaluri in functia de luna ultimei intrari. Dar, problema este ca valoarea si stocul nu sunt corecte (prin comparatie cu MB52 la aceleasi date, ca si perioada analizata in tranzactia MC.6 ). Ma refer aici la faptul ca cele doua campuri “Valuated stock” si ValStock Value” pe care le-am adaugat in layout le-am selectat tocmai pentru a obtine informatia pe care o doream, adica stocul si valoarea acestuia la sfarsitul perioadei de analiza. Sau, aceasta tranzactie nu functioneaza asa? De ce exista atunci campul de selectie a unei perioade?

Apropo, cum de MB52 poate sa listeze stocul corect la orice data, si cu toate astea toate rapoartele de MM sunt atat de limitate cu privire la data?

Ramona


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 10-Noi-2004 13:59 
Neconectat

Membru din: Mar, 26-Oct-2004 20:05
Mesaje: 4
Locaţie: Romania
Scuze, s-a strecurat o greseala> de fapt vroiam sa spun MB5B in loc de MB52.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica ataşamente în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
POWERED_BY
Translation/Traducere: phpBB România