Acum este Joi, 28-Mar-2024 12:02

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Netweaver BW in Romania
MesajScris: Mie, 25-Iul-2007 14:23 
Neconectat

Membru din: Mie, 25-Iul-2007 14:13
Mesaje: 1
Buna.
Tocmai m-am intors din Germania unde am absolvit o specializare SAP Netweaver 2004s BW timp de 2 luni. In prezent sunt student in ultimul an la Informatica Economica(cluj) si as avea posibilitatea dupa terminarea studiilor sa ma intorc in Germania sa lucrez la compania la care m-am specializat, in domeniul BW. Dar personal as prefera sa raman in romania.
De aceea adresez intrebarea daca stie cineva nivelul actual de raspandire a Netweaver 2004s(adica 7.0) in Romania(firme care il au implementat, firme care il implementeaza si receptivitatea pietei pentru aceasta tehnologie, sau cat m-ar costa o licenta completa de Netweaver pentru un utilizator, sa nu-mi ies din mana pana gasesc ceva in domeniu :roll: )

Multumesc anticipat.
Andrei


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie, 25-Iul-2007 17:37 
Neconectat
Site Admin

Membru din: Lun, 19-Mai-2003 12:03
Mesaje: 324
Locaţie: Bucuresti
Exista cerere pt BW in Romania, dar va trebui sa te impaci cu ideea ca vei lucra si in versiuni mai vechi - procentul instalarilor de Netweaver 2004s e destul de mic inca.

O singura licenta completa pt Netweaver e (cred) imposibil de obtinut legal.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm, 28-Iul-2007 14:51 
Neconectat

Membru din: Sâm, 28-Iul-2007 14:26
Mesaje: 7
Pentru uz personal poti sa folosesti SAP NetWeaver 7.0 ABAP Trial Version, care include si BW. Licenta este gratis si trebuie reinnoita la 3 luni.
Poti sa faci downloadul de aici:
https://www.sdn.sap.com/irj/sdn/go/port ... cb7eee4399

Activarea BW este putin mai complicata. Am scris mai demult un tutorial pentru Netweaver 2004 Trial pentru Linux, in care sunt descrisi pasii pe care trebuie sa ii faci pentru a putea sa folosesti BW. Activarea este identica si pentru versiunea aceasta.

http://howtoforge.com/sap_netweaver_2004_suse_9.3

De asemenea, presupun ca ai acces pe marketplace. Se poate instala BI Content peste versiunile sneak preview. Daca dispui de autorizatiile necesare, poti sa downloadezi pachetele BI Content si sa le instalezi folosind tranzactia SAINT.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi, 14-Feb-2008 11:06 
Neconectat

Membru din: Mar, 06-Apr-2004 09:45
Mesaje: 47
Locaţie: Bucuresti
Salut
Eu personal am participat in 2 implementari de nw04s (si bw..) in romania. Problema cea mare este ca esti la cluj. Daca vrei sa ramai in romania va trebui sa te muti in bucuresti sau timisoara unde sunt marile firme de consultanta.
uita de ideea cu licenta...doar daca ai castigat la loto
Florin


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica ataşamente în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
POWERED_BY
Translation/Traducere: phpBB România