| Site-ul consultantilor SAP din Romania https://sap-consulting.ro/phpbb/ |
|
| Idei pentru incepatori si nu numai https://sap-consulting.ro/phpbb/viewtopic.php?f=1&t=45 |
Pagina 1 din 1 |
| Autor: | Cristin [ Vin, 05-Dec-2003 12:10 ] |
| Subiectul mesajului: | Idei pentru incepatori si nu numai |
Problema aproape a fiecarui incepator in ale ABAP e "ce sa fac acum ? Cu ce sa incep ?". Oricum daca ai facut un raport asa cum vrei tu nu inseamna ca asta o sa ai de facut si la client sau servici. Deci propun celor mai cu experienta in SAP sa dea mai noilor nostri colegi de breasla diverse directii de studiu cum ar fi. - Fa un raport care sa listeze primele zece cimpuri dintr-o tabela (ex. MARA) - cu "write", cu header si primele 2 cimpuri fixe urmatoarele doua colorate altfel. - cu table controll - cu 'ALV' si aici mai multe posibilitati: - cu customer controll - direct cu functie - modifica si textele din header line - cu variante la start si sau per user - coloreaza fiecare coloana cu alta culoare - cu ALV Tree controll Daca merge totul implementeaza si un dopple click pentru vizualizare detalii. - Modifica formularul de livrare in asa fel incit adresa destinatarului sa o citesti cu functia standard de formatare/vizualizare adresse. Sau afiseaza dupa fiecare positie data de livrare. - Sau mai de sezon introdu in formularul de factura un text de sarbatori - Implementeaza intr-un raport un progress indicator. - Scrie un raport pentru modulul HR programat cu infotypes care listeaza toate persoanele cu numele lor si departamentul in care lucreaza. Poate mai au si alti alte idei . Pentru solutii sau alte variante va stau la dispozitie Uitativa si la DWDM. Oricum cine a rezolvat problemele de mai sus nu mai e de mult Junior |
|
| Pagina 1 din 1 | Ora este UTC + 2 [ DST ] |
| Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group https://www.phpbb.com/ |
|